Scania na wodór dla Szwajcarii w 2024 roku

Scania zasilane wodorem z powodzeniem jest eksploatowana od stycznia 2020 roku w Norwegii dla marketów ASDA. Ciężarówka Scania została wyposażona w ogniwo paliwowe Cummins, posiada 3 osie oraz zabudowę do dystrybucji produktów FMCG. Szwajcaria to kolejny rynek, gdzie Scania wprowadza ciężarówkę z ogniwem wodorowym. Czterech przewoźników ze Szwajcarii otrzyma pojazdy na wodór o dmc od 40 do nawet 70 ton.

Wodór napędzi ciężarówki dla czterech szwajcarskich firm – Emmi AG, Genossenschaft Migros Zürich, Gysin Tiefbau AG i TRAVECO Transporte AG. Ciężarówki na ogniwa paliwowe o dmc od 40 do 70 ton zostaną dostarczone do Szwajcarii w 2024 i 2025 roku. Firmy prowadzą zróżnicowaną działalność: Emmi AG to firma mleczarska, Genossenschaft Migros Zürich prowadzi dystrybucję produktów FMCG, Gysin Tiefbau AG to firma budowlana, która transportuje ciężkie maszyny w regionie Bazylei, a TRAVECO Transporte AG to krajowa firma logistyczna i operator stacji paliw.

Napęd wodorowy ma pozwolić przede wszystkim na wyleminowanie emisji gazów cieplarnianych. Genossenschaft Migros Zürich i EMMI AG będą zaopatrywały się w zielony wodór, cechujący się brakiem emisji CO2. Firma Gysin Tiefbau AG chce całkowicie odejść od paliw kopalnych. TRAVECO Transporte planuje otworzenie własnej stacji tankowania wodoru dla ciężarówek. Ciężarówki na wodór uzupełnią ofertę pojazdów elektrycznych Scania w Szwajcarii.

Źródło: Scania

Zobacz także
– Scania G350 Hydrogen
– Ogniwo paliwowe Cummins dla Scania
– Katalog ciężarówek wodorowych