Tankowanie CNG w Kielcach na zajezdni MPK już dostępne

Tankowanie gazu ziemnego w Kielcach ruszyło z początkiem listopada 2022 roku. PGNiG uruchomił ogólnodostępną stację tankowania CNG na terenie MPK Kielce. Nowa stacja CNG dysponuje końcówkami do tankowania NGV-1 i NGV-2. Głównym odbiorcą sprężonego metanu jest flota autobusów gazowych MAN. Obiekt jest także czynny dla użytkowników zewnętrznych.

Dystrybutor CNG na stacji w Kielcach

Stacja CNG w Kielcach znajduje się przy ul. Jagiellońskiej 92. Nowy punkt tankowania sprężonego gazu ziemnego mieści się na terenie zajezdni autobusowej MPK. Sprężony metan wytwarzany jest tam przez kompresor o wydajności 300 m3/h, podłączony do sieci gazowej. Właścicielem i operatorem stacji CNG jest PGNiG. Tankowanie pojazdów zewnętrznych jest możliwe od poniedziałku do piątku w godzinach 6:00 – 24:00. Na stacji mogą tankować się auta dostawcze i ciężarówki z końcówkami NGV-1 i NGV-2. W przyszłości stacja będzie mogła tankować także sprężony biometan.

Autobusy na CNG w Kielcach zostały dostarczone w ramach przetargu z 2018 roku przez firmę MAN. Nowe autobusy gazowe zostały wyprodukowane w Starachowicach. Autobusy CNG posiadają 12 metrów długości i dysponują wszelkimi nowoczesnymi udogodnieniami jak klimatyzacja przestrzeni pasażerskiej czy system informacji pasażerskiej (SIP). Autobusy zasila silnik gazowy MAN, a zapas gazu ziemnego pozwala na przejechanie ok. 300 kilometrów na jednym tankowaniu. Konstrukcja autobusów pozwala także na stosowanie biogazu jako paliwa.

Źródło: MPK Kielce, PGNiG

Zobacz także
– Autobusy MAN na CNG już w Kielcach, czekają na stację tankowania
– Solaris Urbino 18 CNG już na liniach miejskich w Radomiu
– Starachowice kupią 20 autobusów CNG i zbudują stację gazu ziemnego