Stacje tankowania LNG – 150 w Niemczech, 600 w Europie

Tankowanie LNG w Europie z ciągłym rozwojem sieci tankowania. W listopadzie 2022 roku liczba stacji tankowania LNG w Europie przekroczyła ponad 600 obiektów. Na zdecydowane prowadzenie wysunął się rynek niemiecki, gdzie LNG można zatankować już w ponad 150 miejscach. Swoje punkty tankowania LNG otwierają zarówno duże sieci – BP czy Total, jak i lokalne stacje paliw. Rośnie także liczba stacji, gdzie można zatankować bioLNG – ciekły biogaz.

Stacje LNG dla ciężarówek w III i IV kwartale przeżywają trudny okres. Rekordowo wysokie ceny gazu ziemnego mocno ograniczają popyt ze strony właścicieli pojazdów ciężarowych. Mimo to na rynku ciągle otwierają się nowe punkty tankowania LNG. Dzięki temu liczba punktów tankowania LNG w Europie przebiła już 600 lokalizacji i ciągle rośnie. Liderem rynku stały się Niemcy, gdzie skroplony gaz ziemny zatankujemy już w 150 lokalizacjach. Drugie miejsce zajmują Włochy ze 129 lokalizacjami, zaś trzecie – Hiszpania z 89 stacjami LNG. Rośnie także liczba lokalizacji, gdzie możliwe jest także tankowanie całkowicie odnawialnego bioLNG – skroplonego biometanu. Zwiększyła się także dynamika przyrostu stacji tankowania LNG. O ile wzrost z 400 do 500 stacji zajął 9 miesięcy to przyrost z 500 do 600 stacji trwał 8 miesięcy.

LNG do ciężarówek zatankujemy na lokalnych stacjach, jak i na obiektach znanych koncernów – BP, Shell czy Total. Co ważne, poprawia się także integracja warunków dostępu do tankowania LNG. Firmy transportowe mogą tutaj korzystać z usług renomowanych dostawców kart paliwowych jak E100, Eurowag, DKV czy UTA. Kolejne stacje tankowania LNG w przyszłym roku mają zostać uruchomione w Czechach (Eurowag), w Polsce (Barter, Shell, Cryogas, niezależni) czy na Litwie. Co ważne – każdy kolejny punkt tankowania LNG to możliwość oferowania całkowicie odnawialnego skroplonego biometanu. W tym przypadku nie mówimy już o redukcji 20% CO2 względem zasilania dieslem, lecz o redukcji emisji od 40% do nawet 100%. Wszystko zależy od zawartości biododatku w LNG i pochodzenia biometanu.

Źródło: NGVA Europe

Zobacz także
– Stacje LNG w Europie – już 500 punktów w marcu 2022
– Stacje LNG/LCNG w Polsce
– Stacje LNG w Europie