Wodór zasila pociąg regionalny w Chinach

Pociąg regionalny z ogniwem paliwowym pokonał ponad 1000 kilometrów na jednym tankowaniu wodoru. Rozpędzający się do 160 km/h pociąg pasażerski jest testowany w prowincji Jilin. Zbudowany przez CRRC Changchun Railway Vehicles pociąg cechuje się też niezwykle niskim zużyciem energii. Do pokonania jednego kilometra pociąg z ogniwem wodorowym potrzebuje zaledwie 5 kWh energii elektrycznej.

Wodorowy pociąg regionalny CRRC został zaprezentowany pierwotnie w maju 2023 roku. Jest to pociąg podmiejski dla obsługi niezelektryfikowanych odcinków kolei regionalnych. Jego maksymalny zasięg na wodorze wynosi 1000 km, a prędkość maksymalna 160 km na godzinę. Są to podobne parametry do produkowanych w Europie pociągów H2 jak Siemens czy Stadler.

CRRC twierdzi jednak, że jego pociąg jest światowym liderem pod względem efektywności energetycznej, a dane z testów wskazują, że średnie zużycie energii wynosi 5 kWh/km. Pociąg posiada także funkcje automatycznej jazdy, takie jak ruszanie, zatrzymywanie i powrót do bazy, chociaż nie jest jasne, czy zostały one przetestowane przez CRRC.

Państwowy producent uruchomił w 2021 r. pierwszą lokomotywę na wodorowe ogniwa paliwowe, która będzie wykorzystywana do manewrowania na torach, a w zeszłym roku rozpoczął testy drogowe autonomicznego tramwaju na ogniwa paliwowe w Malezji.

Źródło: CRRC