CNG zasili ciężarówki DHL – 178 Iveco S-Way na biogaz

Biometan zasili ekologiczne ciężarówki Grupy DHL. Firma ta zamówiła 178 IVECO S-Way CNG na sprężony gaz ziemny. Ciężarówki na biogaz trafią do oddziału Post & Parcel Germany. Łączna flota ciężarówek DHL na biometan w Niemczech powiększy się do ponad 450 pojazdów. Ciężarówki na bioCNG należące do DHL wydatnie zmniejszą ślad węglowy i znacząco przyczynią się do dekarbonizacji transportu drogowego.

Sprężony gaz ziemny (CNG) jako paliwo w DHL jest obecnie najbardziej rozpowszechnionym rozwiązaniem w niemieckim oddziale DHL dla ograniczenia śladu węglowego. Firma ciągle rozwija infrastrukturę tankowania CNG, budując stacje CNG także na swoich bazach. Zasilanie CNG jest łatwiej dostępne w porównaniu z innymi alternatywnymi systemami napędowymi jak energia elektryczna czy wodór.

Nowe ciężarówki CNG będą wykorzystywane przede wszystkim w transporcie międzywęzłowym, w centrach przesyłek DHL, do odbioru przesyłek od klientów, a także w dostawach miejskich do urzędów pocztowych, znacząco przyczyniając się do dekarbonizacji drogowego transportu towarowego.

Iveco S-Way CNG na biogaz – podwozie BDF (źródło: Iveco)

Spośród zamówionych jednostek, 161 stanowią podwozia AD190S34/P CNG wyposażone w zabudowy furgonów, które będą wykorzystywane na krótszych, jednodniowych trasach. Zastosowano dwuosiowe podwozia ciężarowe w układzie napędowym 4×2 o dopuszczalnej masie całkowitej 19 ton z kabinami dziennymi Active Day. Ich napęd stanowią 9-litrowe silniki Cursor 9 NG zasilane sprężonym gazem ziemnym (CNG lub bioCNG), rozwijające moc 340 KM i spełniające normę Euro VI. Po obu stronach zamontowano pakiety zbiorników, pozwalające na zmagazynowanie 160 kg bioCNG (ok. 220 m3 gazu) i uzyskanie dzięki temu zasięgu do 670 km. Pozostałe 17 pojazdów to IVECO S-Way AS260S46Y/FS CM CNG do transportu nadwozi wymiennych w systemie BDF. Pojazdy te będą wykorzystywane do przewozów między centrami logistycznymi operatora.

Źródło: DHL, Iveco