Ciężarówka wodorowa na Dakar 2022 zaprezentowana

Wodorowa ciężarówka wyścigowa na rajd Dakar 2022 zaprezentowana. Zapowiedziana z początkiem tego roku wyścigowa ciężarówka Gaussin H2 Racing Truck z ogniwami została pokazana w listopadzie 2021. Premiera miała miejsce na stadionie Paris Saint Germain, którego Gaussin jest sponsorem. Ciężarówka ma zasięg 250 kilometrów na wodorze i pojedzie 140 km/h. Na 2022 rok Gaussin zapowiada premierę klasycznych ciężarówek wodorowych.

Gaussin H2 Trucks – premiera w 2022 roku

Ciężarówki Gaussin na wodór swoje atuty w pierwszej kolejności zaprezentują w rajdach terenowych. Producent zaprezentował na początku listopada ciężarówka z ogniwem paliwowym H2 Racing Truck. Premiera miała miejsce w niezwykłym miejscu – na stadionie czołowego klubu piłkarskiego Paris Saint Germain (PSG). Gaussin to sponsor PSG. Messi, Neymar i inne gwiazdy nie mogły wyjść z podziwu nad cudem techniki motorsportu terenowego. Gaussin H2 Racing Truck to niezwykle mocna, szybka, a przede wszystkim zeroemisyjna ciężarówka wyścigowa.

Ciągnik siodłowy na wodór od Gaussin

Ogniwa wodorowe napędzające ciężarówkę wyścigową mają moc 380 kW. Stąd bateria trafia do akumulatorów buforowych o pojemności 82 kWh. Ciężarówkę zasilają dwa silniki elektryczne o łącznej mocy 600 kW (ok. 810 KM). Gaussin H2 Racing Truck ma zbiorniki na 80 kg paliwa wodorowego. Ciężarówka może rozpędzić się do 140 km/h (prędkość ograniczona homologacją), a zasięg na 80 kg wodoru to 250 kilometrów. Zastosowany napęd wodorowy będzie dostępny także w cywilnych wersjach ciężarówki. W 2022 roku Gaussin chce rozpocząć produkcji 4 typów klasycznych ciężarówek wodorowych – ciągnika siodłowego, ciężarówki autonomicznej, dla dystrybucji i branży budowlanej.

Źródło: Gaussin

Zobacz także
– Ciężarówka zasilana wodorem na Dakar 2022
Wodór napędzi platformę autonomiczną Gaussin
– Ciągnik terminalowy Gaussin ATM-H2 i APM-H2