Iveco Daily CNG z zasięgiem 600 kilometrów

Auta dostawcze na gaz ziemny to rozwiązanie oferujące niską emisję spalin w przystępnych warunkach cenowych. Są stosunkowo tanie w zakupie, a koszt przejechania 100 kilometrów na gazie CNG jest niższy w porównaniu do diesla. Wyzwaniem bywa często zasięg – ok. 300 – 400 kilometrów. Z rozwiązaniem wychodzi firma ST-Truck z Włoch, która proponuje dodatkowy zestaw zbiorników CNG i wydłużenie zasięgu do nawet 600 kilometrów w najcięższej konfiguracji.

Iveco Daily CNG – 600 km zasięgu na jednym tankowaniu

Iveco Daily Natural Power to sprawdzona platforma pod różnego rodzaju zabudowy w transporcie miejskim i regionalnym. W części zastosowań wyzwaniem może być zasięg na jednym tankowaniu gazu ziemnego, wynoszący ok. 350 – 400 kilometrów. Ulega on skróceniu w przypadku cięższej zabudowy lub intensywnej pracy pojazdu z zabudową komunalną lub specjalistyczną. Problem ten zauważyła włoska firma ST-Truck. Zaprojektowała i zhomologowała dodatkowy zestaw zbiorników o pojemności 44 kg (60 m3) CNG.

Iveco Daily Natural Power z dodatkowymi butlami CNG i bliźniaku swoją premierą miał na targach w Bolonii. Firma ST-Truck zaprezentowała podwozie gotowe pod zabudowę komunalną. Deklarowany zasięg przez producenta na jednym tankowaniu to 500 – 600 kilometrów. Co ważne, dodatkowy zestaw zbiorników na sprężony gaz ziemny można zamontować także w istniejących pojazdach. Rama wraz ze stalowymi butlami waży 340 kg. Łączna pojemność wodna 5 zbiorników to 280 litrów. Taki wolumen pozwala magazynować ok. 44 kg (60 m3) sprężonego gazu ziemnego lub biogazu.

Źródło: ST-Truck

Zobacz także
– Iveco Daily Access CNG – minibus do miasta
– Iveco Streetway CNG – nowy autobus na gaz ziemny
– Katalog autobusów CNG/LNG