Iveco Streetway CNG – nowy autobus na gaz ziemny

Iveco Bus Streetway to zupełnie nowy model autobusu na gaz ziemny. Streetway CNG będzie lokowany w tak zwanej kategorii budżetowej. Nowy autobus Iveco będzie produkowany w Turcji wspólnie z firmą Otokar. Źródłem napędu CNG będą silniki gazowe FPT o mocy 310 KM lub 360 KM. Debiut nowego autobusu na sprężony gaz ziemny już w 2022 roku.

Iveco Streetway CNG na gaz ziemny

Iveco Streetway będzie dostępny w dwóch wersjach nadwoziach – 12 metrów (MAXI) i 18,75 metrów (MEGA). Pod maski obu pojazdów trafią silniki na sprężony gaz ziemny firmy FPT. Wersja krótka otrzyma silnik Cursor 9 o mocy 310 KM i momencie 1300 Nm, zaś wersją przegubowa będzie napędzana silnikiem gazowym o mocy 360 KM i momencie 1640 Nm. W krótkiej wersji nadwozia sprężony gaz ziemny będzie magazynowany w zbiornikach o pojemności wodnej 1600 L. Taki wolumen pozwoli pomieścić 260 kg (350 m3) sprężonego metanu. Wersja przegubowa ma rekordową pojemność 1805 L. To oznacza, że jedno tankowanie gazu ziemnego to aż 300 kg (400 m3)!

Iveco Streetway CNG na gaz ziemny

Iveco Streetway to skromny autobus miejski bez zbędnych wodotrysków do ciężkiej pracy. Iveco Bus dedykuje pojazd dla firm z Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki. Zasilanie CNG to jedyny napęd alternatywny w gamie Streetway obok konwencyjnego diesla. Produkcja Streetway w tureckich zakładach Otokar to kompromis pomiędzy atrakcyjną ceną auta a solidnym wykonaniem. Pojazd pozostaje jednak pełnoprawnym produktem Iveco pod względem zawieszenia, silników czy wyposażenia. Iveco zakontraktowało już dostawę 50 Streetway, masowa produkcja autobusu ma ruszyć w 2022 roku. Streetway CNG dołączy do grona innych pojazdów Iveco Bus na gaz ziemny – Urbanway, Crealis, Crossway i Daily.

Źródło: Iveco Bus

Zobacz także
– Iveco Crealis CNG dla Afryki – 50 pojazdów typu BRT
– Iveco Bus Crealis CNG – dane katalogowe
– Katalog autobusów CNG/LNG