Autokary na wodór we flocie Flixbus od 2024 roku

Autokar z ogniwami paliwowymi Flixbus otrzyma finansowanie od rządu Niemiec. Konsorcjum HyFleet, składające się z FlixMobility, Freudenberg Fuel Cell e-Power Systems  oraz ZF AG, wdroży dzięki temu do 2024 prototyp autokaru na wodór. Autokar zasilany wodorem to znaczące ograniczenie emisji CO2 i szansa na zastąpienie wysokoemisyjnego ruchu samochodów osobowych. Kolejnym krokiem będzie rozpoczęcie seryjnej produkcji autokarów wodorowych.

Autokar na wodór od Flixbus (źródło: FlixMobility)

Wodór do zasilania autokarów to przede wszystkim ograniczenie emisji CO2 na jednego pasażera. Emisja dwutlenku węgla na odległość 400 kilometrów spada z 6,6 kg gazu cieplarnianego do zera, jeśli pasażer przesiądzie się z samochodu do autokaru. Dlatego konsorcjum HyFleet będzie wspólnie budowało rozwiązania, które jak najszybciej pozwolą na wprowadzenie wodorowych autokarów. FlixMobility już teraz działa dla ograniczenia emisji CO2 w swoich autokarach. Niższa emisja dwutlenku węgla jest możliwa dzięki autokarom zasilanym biogazem – bioCNG (Iveco Crossway w Benelux) lub bioCNG (Scania Interlink LNG w Skandynawii).

Autokar na wodór Flixbus będzie posiadał co najmniej 500 kilometrów zasięgu. Jest to minimum dla zachowania 4,5 godzinnego czasu pracy kierowcy, gdzie autokar pokonuje około 450 kilometrów. Autokar we flocie Flixbus pokonuje średnio 200 000 km rocznie, gdzie dzienny zasięg oscyluje około 1000 kilometrów. Co ważne, tankowanie wodoru nie spowoduje dłuższego przestoju w porównaniu do tankowania oleju napędowego. Emisja CO2 na jednego pasażera wynosi obecnie 15,6 kg na trasie Berlin – Monachium. W przypadku przelotu samolotem wzrasta do 143 kg CO2. Zastosowanie wodoru ze źródeł odnawialnych pozwoli na wyeliminowanie emisji dwutlenku węgla.

Źródło: FlixMobility

Zobacz także
– Autokary na gaz ziemny na trasach Flixbus
– Autokar na wodór od Flixbus, Freudenberg i ZF
– Autobusy gazowe dla MZA Warszawa dostarczy Autosan i Solaris