Lokomotywa na wodór pojedzie w Kanadzie w Canadian Pacific

Wodór napędzi flotę lokomotyw w Kanadzie. Wiodący operator kolejowy – Canadian Pacific – otrzymał 15 mln dolarów kanadyjskich grantu na budowę 2 lokomotyw z ogniwami paliwowymi. Środki pochodzą z Funduszu Ekologicznego Alberat – ERA (Emission Reduction Alberta). Pozyskane fundusze mają być przeznaczone także na instalację pozyskiwania i tankowania wodoru do lokomotyw.

Lokomotywy na wodór w Canadian Pacific to program opiewający na kwotę 30 mln dolarów kanadyjskich. Oprócz grantu z ERA, operator kolejowy zabezpieczył już wcześniej 15 mln dolarów na ten cel. W ramach programu firma przestawi 3 różne typy lokomotyw z zasilania dieslem na wodór. Będą one wykorzystywane na jednej trasie i stworzą pierwszy szlak towarowy w Ameryce Północnej z wykorzystaniem zeroemisyjnych lokomotyw na wodór.

Produkcja wodoru do napędu lokomotyw będzie prowadzona w Calgary i Edmonton. Elektrolizer w Calgary będzie generował wodór z odnawialnych źródeł energii – hydroeletrowni czy paneli słonecznych zamontowanych na siedzibie Canadian Pacific. Fabryka wodoru w Edmonton będzie bazowała na technologii reformingu parowego metanu. Gaz ziemny do produkcji wodoru będzie pochodził z lokalnych złóż położonych na terenie prowincji Alberta. Instalacja produkująca wodór w Edmonton zyska w przyszłości technologię do wychwytywania i magazynowania gazów cieplarnianych.

Źródło: Canadian Pacific

Zobacz także
– PESA SM42 6Dn H2Loco – prezentacja na TRAKO2021
– Lokomotywa na wodór od PESA jeszcze w 2021 roku
– PKP planuje zakup pociągów na wodór