Autobusy gazowe na trasach Flixbus – Iveco CNG i Scania LNG

Flixbus zakupił autobusy zasilane gazem ziemnym do obsługi tras w Beneluksie i Skandynawii. Z końcem czerwca 2021 na trasy wyjechały autokary na gaz Iveco Crossway i Scania Interlink. Autokar Iveco na CNG jeździ między Belgią i Holandią. Autobus Scania na LNG kursuje między Norwegią i Szwecją. Dzięki zasilaniu biogazem autobusy są neutralne pod względem emisji CO2 oraz w ogóle nie emitują cząstek stałych.

Iveco Crossway CNG w barawch Flixbus będzie kursował między Brukselą i Amsterdamem. Dzięki zbiornikom CNG o pojemności 230 kg (315 m3) autobus może pokonać 600 kilometrów na jednym tankowaniu gazu. Z zupełnością wystarczy to na trasę Amsterdam – Bruksela – Amsterdam, która wynosi 415 kilometrów. Autobus napędza silnik gazowy Cursor 9 o mocy 360 KM. Za dostawy obojętnego pod względem CO2 sprężonego metanu odpowiada firma Orange Gas. Autobus na gaz mieści 44 osoby na miejscach siedzących.

Scania Interlink LNG w barwach Flixbus

Scania Interlink LNG pojedzie natomiast w Skandynawii i to na odnawialnym ciekłym biometanie. Autobusy gazowe połączą dwie skandynawskie stolice – Oslo i Sztokholm. Scania Interlink dzięki zastosowaniu LNG ma jednak dużo większy zasięg niż gazowy Crossway. Na jednym tankowaniu ciekłego biogazu – 330 kg – autobus może przejechać 1000 kilometrów. Ciekły biometan do autobus będzie tankowany na stacjach LNG firmy Gasum.

Źródło: Flixbus

Zobacz także
– Autobusy CNG w Radomiu dostarczy Solaris
– Przetarg na 160 autobusów CNG i LNG dla MZA Warszawa
– Autobusy gazowe dla MZA Warszawa dostarczy Autosan i Solaris