Autobus na wodór od Flixbus

Autokary na wodór trafią do floty Flixbus. Wodorowe autobusy firma stworzy wspólnie z Freudenberg Sealing Technologies. Zasięg na jednym tankowaniu wodoru ma wynieść 500 kilometrów, a charakterystyka jazdy ma być nie gorsza niż dla autokarów z dieslem. W pierwszym etapie zostanie zakupione 30 autokarów z ogniwami paliwowymi. Celem firmy jest zmniejszenie emisji spalin i obniżenie wydatków na paliwo.

Wodorowy autobus Flixbus z technologią Freudenberg (źródło: Flixbus)

Wodór w pojazdach Flixbus ma zapewnić bezemisyjność przy zachowaniu eksploatacji jak dla autokarów typu diesel. Flixbus chce, by instalcując ogniwa wodorowe autobusy miał takie same przyspieszenie jak na oleju napędowym, zasięg co najmniej 500 kilometrów, a tankowanie wodoru trwało nie dłużej niż 20 minut. Jeśli producent spełni te oczekiwania, Flixbus kupi 30 wodorowych autokarów. Dodatkowa firma chce pozyskać dotację na zakup pojazdów wodorowych i budowę stacji. Źródłem finansowania będzie niemiecki niemiecki fundusz dla wdrażania technologii wodorowych i ogniw paliwowych. Autobusy z ogniwami wodorowymi to rozwinięcie dotychczasowych działań firmy, gdzie testowane są autobusy elektryczne. Na trasach Flixbus we Francji i Niemczech od 2018 roku poruszają się autobusy na prąd chińskich marek BYD i Yutong.

Ogniwo wodorowe z technologią Freudenberg (źródło: Flixbus)

Ogniwa paliwowe oraz pozostałe elementy instalacji wodorowej dostarczy Freudenberg Sealing Technologies. Ta niemiecka firma dostarcza rozwiązania dla branży automotive z zakresu bez-emisyjnych układów paliwowych, w tym zasilaniu wodorem. Wspólnie z Flixbus firmy zdecydują, który producent autobusów zostanie wybrany do projektu. Na załączonej grafice do materiałów prasowych, autokar z ogniwami paliwowymi przypomina pojazd marki Irizar.

Źródło: Flixbus

Zobacz także
– Katalog autobusów wodorowych
Cena wodoru
– Wodór jako paliwo