Iveco Bus Crossway LE CNG Natural Power (2017 – )

Iveco Crossway LE CNG Natural Power (źródło: Iveco Bus)

Gama autobusów gazowych coraz bardziej kompleksowa. Iveco Bus niedawno zaprezentował nowy autokar zasilany CNG – Crossway Low Entry Natural Power. Auto dysponuje znakomitym silnikiem gazowym Cursor 9 oraz ma identyczną wysokość dachu jako auto na olej napędowy. Producent tym posunięciem wychodzi na przeciw ambicjom władz samorządowych w zakresie ograniczenia emisji spalin i zmniejszenia wydatków na paliwo. Crossway na gaz ziemny potwierdza również nowy trend w zastosowaniu tego paliwa dla autokarów, realizujących zasięgi nawet do 600 km na jednym tankowaniu. W przypadku komunikacji miejskiej są to bowiem przebieg ok. 300 – 400 kilometrów między tankowaniami.

Iveco Crossway LE CNG Natural Power (źródło: Iveco Bus)

Iveco Bus Crossway LE CNG został pokazany na targach Kortjirk 2017. Z demonstracyjnie uniesioną osłoną zbiorników stanowił nie lada atrakcję stanowiska Iveco Bus. Co przemawia za wyborem tego auta? Ogromne doświadczenie producenta w zasilaniu gazem ziemnym i zastosowane innowacje. Grupa Iveco wyprodukowała już dziesiątki tysięcy pojazdów użytkowych z zasilaniem CNG i LNG. Crossway Natural Power czerpie z tych zasobów nowoczesny i oszczędny silnik Cursor 9 Natural Power o mocy 360 KM. Ten motor w mocniejszej odmianie spotkamy m.in. w ciężarowym Iveco Stralis NP400 LNG.

Kolejnym atutem jest bardzo nisko poprowadzona linia dachu. Dzięki częściowemu wpuszczeniu zbiorników w zadaszenie wysokość całkowita gazowego autobusu nie przekracza 3210 mm. Autobus może więc poruszać się wszystkimi trasami dedykowanymi dla zwykłych autobusów, co w zabytkowych częściach miast może stanowić wyzwanie. Co ważne, nie ucierpiała przy tym wysokość kabiny pasażerskiej – pozostała ona na takim samym poziomie jak w aucie na olej. Dzięki zasilaniu gazem ziemnym pojazd emituje bardzo małe ilości dwutlenku węgla i tlenków azotu, zaś emisja cząstek stałych została całkowicie wyeliminowana. W przypadku zastosowania odnawialnego biometanu (biogazu), emisja CO2 zostaje również całkowicie ograniczona.

Iveco Crossway LE CNG na testach w Ostrawie (źródło: trilistek.cz)

Auto jest dedykowane do obsługi tras podmiejskich lub średniodystansowych. W zależności od konfiguracji oferuje między 31 a 45 miejsc siedzących. Pojazd ruszył już na testy drogowe w okolicach czeskiej Ostrawy, o czym informował portal trilistek.cz.

Marka, modelIveco Bus Crossway LE Natural Power CNG
Lata produkcji2017 -
SilnikFPT Industrial Cursor 9 NP EURO VI
Pojemność skokowa8700 ccm
Moc360 KM [265 kW] / 2200 obr/min
Moment obrotowy1650 Nm / 1200 obr/min
Zasięg500 - 600 km
Skrzynia biegówAT
Zbiorniki CNG1260 L (4 x 315 L)
Pojemność zbiorników CNG262 Nm3 = 201 kg (przy 208 barach)

Źródło: Iveco Bus, trilistek.cz