Auta na gaz ziemny dostaną strefy czystego transportu – oznaczenie CNG i LNG

Strefa czystego transportu – oznaczenia CNG oraz LNG (źródło: Ministerstwo Infrastruktury)

Pojazdy na CNG i LNG docenione w walce z emisją spalin w Polsce. Dzięki zapisom tzw. „Ustawy o elektromobilności”, polskie miasta od 1 lipca 2018 będą mogły wyznaczyć dedykowane strefy ekologiczne tylko dla aut z napędem alternatywnym – m.in. CNG i LNG. Nowe przepisy to wsparcie przede wszystkim dla  firm komunalnych, komunikacji autobusowej oraz flot dystrybucyjnych dla wyboru gazu ziemnego zamiast zasilania olejem napędowym.

 

Strefa czystego transportu – wzór oznaczenia (źródło: Ministerstwo Infrastruktury)

Oznakowanie aut z napędem CNG i LNG to jedno z działań rządu w walce ze smogiem w centrach miast. Mając na uwadze praktycznie zerową emisję spalin z aut na gaz ziemny, firmy transportowe będą mogły od 1 lipca 2018 swobodnie nimi operować w specjalnych strefach niskiej emisji. Auta zasilane benzyną lub olejem napędowym będą miały zakaz wjazdu lub będą ponosić specjalną opłatę za dostęp do takich obszarów. Mandat za naruszenie przepisów wyniesie nawet 500 zł.

Zasady oznakowania aut gazowych specjalnymi naklejkami reguluje rozporządzenie Ministerstwa Infrastruktury (Projekt Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 31 stycznia 2018 roku, zmieniającego rozporządzenie w sprawie rejestracji i oznaczenia pojazdów oraz wymagań dla tablic rejestracyjnych). Nowe przepisy przewidują, że na przedniej szybie pojazdu ma zostać umieszczona dedykowana naklejka z napisem „CNG” lub „LNG” oraz danymi rejestracyjnymi pojazdu. Oznaczenie będzie miało średnicę 6 cm i powinno zostać umieszczone w prawym dolnym rogu szyby, obok naklejki z rejestracją pojazdu. Naklejki będą mogły wydawać gminy według cenników ustalanych we własnym zakresie. Na razie brak informacji o unifikacji oklejenia w skali całego kraju.

Naklejka będzie stanowiła „przepustkę”  w dostępie do stref niskoemisyjnych. Auta na gaz ziemny ponadto będą mogły liczyć na finansowanie z dedykowanych programów rządowych. Dofinansowana zostanie również budowa instalacji do tankowania gazu ziemnego CNG i LNG.

CNG i LNG oznaczenie autobusu – gaz ziemny

Projekt Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z 31 stycznia 2018 porządkuje również kwestię oznakowania autobusów zasilanych gazem ziemnym. Zdefiniowano oznaczenie LNG dla autobusów na skroplony gaz ziemny. Zmiana stanowi implementację zapisów Regulaminu R110 EKG ONZ (zobacz dokument).

Źródło: rcl.gov.pl, eur-lex.europa.eu