Nowe stacje LNG – Belgia, Francja, Włochy – II 2018

Brembate – stacja LNG w okolicach Bergamo (Źródło: metanoauto.com)

Liczba stacji tankowania LNG notuje kolejny wzrost. W lutym 2018 otworzono 4 nowe obiekty tankowania skroplonego gazu ziemnego. Dwie stacje LNG otworzono we Włoszech – w Brembate i Teramo (region Abruzzo). Pierwsza stacja dedykowana jest pod transport ciężki i wpisuje się w łańcuch logistyczny Iveco. Stacja LCNG w Teramo zabezpiecza potrzeby miasta, jak i tranzytu. Po jednej stacji tankowania skroplonego metanu otwarto w Belgii (Lokeren) i Francji (Bordeaux). Każdy obiekt jest gotowy do tankowania flot kilkudziesięciu ciężarówek LNG.

Włochy – stacje LNG w Brembate i Teramo

Stacja LNG w Brembate to ważny obiekt dla Iveco ze względu na tankowanie autolawet transportujących pojazdy produkowane przez Fiat i Iveco, a także komponenty do produkcji samochodów. Do dyspozycji kierowców oddano 2 dystrybutory tankowania LNG oraz 2 stanowiska tankowania CNG. Na stacji zamontowano pionowy zbiornik LNG o pojemności 100 m3, co pozwala zmagazynować ok. 36 ton gazu (ok. 46800 Nm3 po odparowaniu). Cena detaliczna LNG na stacji wynosi 0,899 euro za kilogram gazu.

Stacja LNG w Teramo leży przy szlaku transportowym łączącym Morze Tyrreńskie i Morze Adriatyckie. Stanowiska tankowania LNG i CNG zorganizowano w ramach nowej stacji paliw pod szyldem ENI. Jest to pierwsza stacja skroplonego metanu w regionie Abruzzo. Cena za kilogram LNG na stacji to 0,929 EUR.

Belgia – Lokeren – kluczowa stacja dla tranzytu na „Wyspy”

Stacja LNG w Lokeren jest dogodnie zlokalizowana dla ciężarówek realizujących trasy z Polski na Wyspy Brytyjskie. Obiekt jest czynny w trybie 24/7, za zakupione LNG zapłacimy kartami flotowymi lub płatniczymi, obok znajdziemy wygodny parking.

Francja – Bordeaux – stacja LNG w ramach Blue Corridor

Bordeaux – stacja LNG należąca do Gas Natural Fenosa (Źródło: Gas Natural Fenosa)

Nowy punkt tankowania LNG w Bordeaux należy do hiszpańskiej firmy Gas Natural Fenosa. Wpisuje się w korytarz transportowy BestWayLNG, tworzący jeden z kluczowych szlaków projektu Blue Corridor w Europie Zachodniej. Łączy on Hiszpanię, Francję i Wielką Brytanię. Stacja LNG zlokalizowana jest na dużym parkingu dla aut ciężarowych, oferuje tankowanie LNG zarówno gazem saturowanym (7-8 barów), jak i zimnym (3-4 bary) – wymaganym przez napęd Dual Fuel LNG w Volvo.

> Zobacz mapę stacji LNG we Francji – kliknij tutaj

Źródło: metanoauto.com, NGV Global