Scania Fencer 6 CNG – nowy autokar na gaz ziemny

Autokary na gaz ziemny to kolejna grupa pojazdów przeżywająca w ostatnich latach znaczący rozwój w Europie Zachodniej. Po ciepłym przyjęciu autokary na metan Scania Interlink CNG lub LNG, producent wchodzi w segment przewozu uczniów. W tym celu firma pokazała Scania Fencer 6 CNG, który jest zasilany gazem ziemnym lub biometanem. Autokar na biogaz napędzają silniki gazowe Scania o mocy 280 KM lub 340 KM.

Scania Fencer 6 CNG na biogaz

Autokar na sprężony biogaz od Scania może przewieźć 63 osoby na miejscach siedzących. Scania Fencer 6 CNG ma 13,1 m długości, 2,55 m szerokości i 3,6 m wysokości. Autobus jest oferowany w dwóch wariantach mocy silnika gazowego o pojemności 9 litrów. Klienci mogą wybrać gazowy motor o mocy 280 KM (206 kW) i momencie 1300 Nm lub mocniejszą wersję – 340 KM (250 kW) i momencie 1600 Nm (znaną z ciężarówek gazowych). Autokar pod podłogą ma bagażnik o pojemności 2,9 m3.

Scania Fencer 6 CNG zasilana biometanem

Biogaz jako paliwo to atut, który chce wykorzystać Scania we Francji. Francuski oddział firmy planuje promować Scania Fencer 6 CNG właśnie zasilany biometanem. Warto zaznaczyć, że francuskie samorządy intensywnie wspierają pojazdy zasilane biogazem – autobusy miejskie, śmieciarki, a od niedawna także autobusy regionalne, autokary i autobusy szkolne. Scania Fencer 6 ma powalczyć właśnie o użytkowników autobusów szkolnych. Sprężony biogaz może być tankowany do zbiorników gazowych w dwóch wariantach pojemności. Standardowy zestaw ma objętość wodną 960 litrów, co pozwala zatankować ok. 155 kg (210 m3) biogazu. Opcjonalnie klient może wybrać zbiornik o pojemności wodnej 1200 litrów i tankować do 195 kg (264 m3) sprężonego metanu.

Źródło: Scania Francja

Zobacz także
– Scania Interlink LNG we flocie Flixbus
Scania Interlink CNG jeździ we Francji
– Przetarg na 160 autobusów CNG i LNG dla MZA Warszawa