Kamaz na wodór – autobus miejski KAMAZ-6290 z ogniwem paliwowym

Wodór napędzi autobus miejski produkowany przez Kamaz. Firma zaprezentowało autobus Kamaz-6290, który dzięki ogniwom paliwowym będzie miał zasięg nawet 250 kilometrów w ciężkich warunkach rosyjskiej zimy. W przeciwieństwie do wersji elektrycznej nie stosuje się tu m.in. dodatkowego ogrzewania kabiny na olej napędowy. Pierwszy autobus Kamaz z ogniwem wodorowym ruszy na testy u przewoźników w Rosji w 2022 roku.

Kamaz 6290 na wodór (źródło: Kamaz)

KAMAZ-6920 na wodór waży 19,5 tony, a jego wysokość to 3,4 metra. Sprężony wodór jest magazynowany w 6 zbiornikach pod ciśnieniem 350 bar (wodór H35). Maksymalna pojemność zbiorników wodoru to 24 kilogramy paliwa wodorowego. Baterie stabilizujące pracę ogniwa paliwowego będą miały 45 kWh pojemności. Autobus może zabrać na pokład 80 pasażerów, w tym 35 osób na miejscach siedzących. Autobus wodorowy Kamaz może pracować w bardzo niskich temperaturach – nawet do 40 stopni Celsjusza poniżej zera. Prędkość maksymalna autobusu to 80 km/h, a maksymalny zasięg – 250 kilometrów.

Autobus na wodór od Kamaz będzie testowany od 2022 roku na terenie Moskwy. Specjalna mobilna stacja wodorowa zostanie zamontowana na zajezdni Moskwa Czernogołowka. Testy autobusu na wodór potrwają 12 miesięcy i zakończą się w 2023 roku. Docelowo Kamaz chce montować autobusy wodorowe w zakładzie Moskwa Sokolniki. Projekt realizowany przez Kamaz jest częścią rosyjskiej strategii na rzecz rozwoju paliwa wodorowego. Dokument został przyjęty w sierpniu 2021 roku i przewiduje m.in. inwestycje w miejskie autobusy zasilane wodorem.

Źródło: KAMAZ

Zobacz także
Ciężarówka na wodór od KAMAZ wspólnie z GreenGT
– Kamaz na LNG wozi hel w Rosji
– Katalog aut ciężarowych CNG/LNG