CNG w Lubinie – PKS Lubin wytwarza sprężony gaz w stacji LCNG

Stacja CNG w Lubinie została oficjalnie otwarta w styczniu 2023 roku. Właścicielem stacji tankowania CNG oraz głównym odbiorcą jest PKS Lubin. Ten operator komunikacji miejskiej na terenie Lubina posiada 27 autobusów na gaz ziemny marek MAN i Solaris. Sprężony gaz ziemny jest generowany w technologii LCNG, dzięki czemu stacja ma dużą wydajność. W przyszłości planowana jest rozbudowa o dystrybutor tankowania LNG.

Tankowanie CNG w Lubinie (źródło: lubin.pl)

Tankowanie CNG w Lubinie jest możliwe na terenie zajezdni PKS Lubin przy ul. Ścinawskiej 22 w Lubinie. Stacja LCNG jest przygotowana pod obsługę klientów zewnętrznych. Dzięki tej technologii posiada dużą wydajność, przekraczającą 1000 m3/h na godzinę. Do dyspozycji klientów pozostają dwa dystrybutory CNG. Na stacji zamontowano zbiornik kriogeniczny o pojemności 80 m3, który może zmagazynować do 30 ton gazu ziemnego (ok. 40500 m3 gazu). Na razie PKS Lubin nie informuje, na jakich warunkach można tankować sprężony gaz ziemny.

Autobusy na CNG pojawiły się w PKS Lubin pod koniec 2020 roku. Były to fabrycznie nowe autobusy marki MAN na sprężony gaz ziemny. Więcej na ten temat pisaliśmy tutaj. Obecnie na ulicach Lubina jeździ 25 takich autobusów, które mogą być zasilane gazem ziemnym, jak biogazem (biometanem). W 2021 roku do floty nowych autobusów dołączyły używane Solaris Urbino CNG w ilości 2 sztuk.

Źródło: PKS Lubin

Zobacz także
PKS Lubin z flotą 25 autobusów CNG od MAN
– Autobusy CNG dla Tychów od MAN i Scania
– Katalog autobusów CNG/LNG