MAN na CNG już w barwach PKS Lubin – debiut Lion’s City na gaz

MAN Lion’s City G najnowszej generacji na gaz ziemny w Polsce stał się faktem. Z początkiem grudnia 2020 roku do PKS Lubin trafiły pierwsze sztuki najnowszego na rynku autobusu na sprężony metan. Oprócz nowego silnika na gaz autobus także posiada mikro układ hybrydowy. Debiut liniowy MANów na CNG w Lubinie z początkiem 2021 roku.

MAN Lions City CNG – PKS Lubin (źródło: lubin.pl)

Autobus na CNG marki MAN wyposażono w silnik na gaz ziemny najnowszej generacji. Jednostka MAN E1856 posiada 9,5 litra pojemności i wyposażona została w przystawkę hybrydową MAN Efficienthybrid. Efekt? Najdłuższy zasięg na jednym tankowaniu CNG w klasie 12 metrowych autobusów sięgający 500 kilometrów. Silnik spełnia surową normę emisji spalin EURO 6d, generuje 320 KM mocy i moment obrotowy 1400 Nm. Zbiorniki CNG autobusu mieszczą 270 kg CNG (ok. 375 m3). Dokładna specyfikacja pojazdu jest dostępna tutaj.

CNG w Lubinie będzie tankowany do autobusów z początkiem 2021 roku. PKS Lubin deklaruje, że oprócz własnych pojazdów będzie tankowało gaz ziemny także na zewnątrz. Będzie to czwarta stacja CNG na Dolnym Śląsku po Dzierżoniowe, Wałbrzychu i Wrocławiu. PKS Lubin zamówiło łącznie 25 autobusów CNG. Pierwsze 12 sztuk trafiło do zajezdni lubińskiego przewoźnika w grudniu 2020 roku. O przetargu na zakup gazowych autobusów pisaliśmy w maju 2019 roku.

Źródło: UM Lubin

Zobacz także
– Autobusy CNG dla Tychów od MAN i Scania
– Koszt zakupu autobusów CNG
– Katalog autobusów CNG/LNG