Tankowanie ciekłego wodoru od Linde dla ciężarówek Mercedes

Stacje tankowania ciekłego wodoru dla ciężarówek Mercedes stworzy firma Linde. Światowy potentat produkcji wodoru i cieczy kriogenicznych opracuje nowe urządzenia do tankowania LH2. Celem jest opracowanie jak najbardziej wydajnych i prostych rozwiązań dla przechowywania i tankowania wodoru. Wiodąca będzie technologia sLH2.

Wodór sLH2 („subcooled” liquid hydrogen, „sLH2”) to technologia czerpiąca liczne korzyści ze stanu ciekłego wodoru. Ciekły wodór LH2 ma większą gęstość co pozwala na łatwiejsze magazynowanie i lepszy zasięg na jednym tankowaniu pojazdu. Dodatkowo tankowanie jest szybsze i możliwe jest uzyskanie większej efektywności energetycznej. Rozwiązanie Linde ma odpowiadać także na bolączki znane z technologii LNG – odparowujący gaz (boil off gas) i powrót fazy gazowej ze zbiornika na stację tankowania. Ciężarówki Mercedes na wodór będą komunikowały się ze stacją Linde, aby zoptymalizować proces tankowania.

Mercedes GenH2 ma rozpocząć testy i tankowanie wodoru od Linde w 2023 roku. Testy tankowania ciekłego wodoru pozwolą na wypracowanie przejrzystych i łatwych procedur tankowania wodoru. Celem jest wypracowanie nowego standardu tankowania ciekłego wodoru, dostępnego także dla innych producentów. Ciekły wodór LH2 w opinii Linde i Mercedes powinien być paliwem dostępnym globalnie. Popularyzacja ciekłego wodoru pozwoli na powszechne wdrożenie ogniw paliwowych jako czystego źródła energii bazującego na paliwach odnawialnych.

Mercedes GenH2 został zaprezentowany we wrześniu 2020 roku. Jest pierwszym autem ciężarowym zasilanym ciekłym wodorem. Testy drogowe mają rozpocząć się w 2023 roku, a produkcja masowa po 2025 roku. Zasięg na jednym tankowaniu wodoru wyniesie 1000 kilometrów. Obecny zasięg ciężarówek na sprężony wodór H35 (350 bar) to zaledwie 400 kilometrów. Ciężarówka na wodór będzie posiadała przy tym takie same parametry pracy jak z silnikiem Diesla. Przy czym będzie pojazdem całkowicie bezemisyjnym, cichym, pozbawionym wibracji silnika spalinowego.

Ciekły wodór (LH2) pozwala na łatwiejszą dystrybucję i przechowywanie paliwa. Zbiorniki na wodór w ciężarówce są lżejsze i bardziej pojemne niż te na wodór sprężony H35 (350 bar) czy H70 (700 bar). Dzięki temu nie zmniejszają możliwości przewozowych ciężarówki z ogniwem wodorowym pod względem masy i przestrzeni. Ciekły wodór pozwoli na realne wdrożenie ogniw paliwowych w transporcie dalekodystansowym. Obecnie ciekły wodór LH2 o temperaturze -253 stopni Celsjusza jest wykorzystywany w przemyśle czy na stacjach wodorowych do magazynowania paliwa.

Źródło: Mercedes-Benz, Linde

Zobacz także
– Mercedes GenH2 na wodór w produkcji od 2023 roku
– Mercedes Econic Fuelcell z zabudową Faun
– Fuso F-Cell na wodór