Traktor na biogaz dla litewskiej firmy – AUGA M1

Traktor na biometan został opracowany przez firmę AUGA. Jest to hybrydowy ciągnik rolniczy o napędzie gazowo-elektrycznym. Biogaz generuje energię elektryczną, która następnie trafia do akumulatorów. Następnie prąd zasila silniki elektryczne, które posiadają w aplikacji rolniczej niezwykłe mocne atuty – małe zapotrzebowanie na energię, ale niezwykle wysokie na moc chwilową. Co ciekawe, traktor posiada wymienny zestaw kompozytowych zbiorników CNG.

AUGA M1 na biogaz – wymienne zbiorniki na CNG (źródło: AUGA)

Traktor na biogaz AUGA M1 posiada 6 metrów długości i 4 metry wysokości. Gazowy ciągnik rolniczy może pracować z 7 metrową broną przy prędkości 12 km/h. Gazowo-elektryczny napęd posiada ekwiwalentną moc jak traktor z 400 konnym silnikiem diesla. Metan do zasilania traktora przechowywany jest w wymiennych wiązkach, które w momencie skończenia paliwa wymieniane są na nowe. Zapas gazu ziemnego w zbiornikach wystarcza nawet na 4 dni pracy traktora. Co istotne, na pokładzie traktora gaz generuje energię elektryczną, a nie zasila bezpośrednio pojazd. Dzięki temu udało się wydłużyć czas pracy na 1 tankowaniu z 4 godzin do 12 godzin, które starczą nawet na 4 dni pracy. Dalsze

AUGA M1 na biometan w czasie pracy (źródło: AUGA)

Traktor zasilany biometanem nie emituje żadnych gazów cieplarnianych – dwutlenku węgla. Dzięki temu roczna redukcja emisji CO2 wyniesie 100 ton. I to właśnie ten argument jest najważniejszy w pracach grupy AUGA, największego w Europie producenta żywności. Jest to nowa jakość, którą firma chce zaoferować swoim klientom oczekującym ograniczenia emisji dwutlenku węgla. Dodatkowym atutem jest fakt, że firma samodzielnie wytwarza biogaz potrzebny do napędu traktora. Aż 25% emisji gazów cieplarnianych generowana jest przez rolnictwo, gdzie istotny udział mają maszyny rolnicze. W przypadku grupy AUGA 30% emisji CO2 pochodzi z maszyn rolniczych. Firma ma ambicje osiągnąć neutralność klimatyczną do 2030 roku. Produkcja Auga M1 ma ruszyć w 2022 roku. Firma chce wdrażać napęd gazowo-elektryczny także w innych pojazdach i maszynach rolniczych.

Źródło: AUGA

Zobacz także
– Traktor na CNG – New Holland T6.180
– Silnik gazowy NEF o mocy 245 KM dla maszyn rolniczych i budowlanych
– Katalog aut ciężarowych zasilanych LNG