Ford Transit na wodór wspólnie z AVL

06Ford Transit z ogniwem paliwowym będzie produkowany wspólnie z brytyjską firmą AVL. Rozbudowa elektrycznego Trasita o ogniwo paliwowe posiada dofinansowanie z brytyjskiego Centrum Zaawansowanych Napędów. Ford Transit FCEV będzie posiadał ogniwo PEM. Samochodów znajdzie się w ofercie Ford UK w 2022 roku.

Ford Transit na wodór od AVL (źródło: AVL)

Ford Transit FCEV znacząco poprawia parametry użytkowe elektrycznej wersji Ford Transit BEV. Auto jest tankowane w czasie porównywalnym z dieslem, ma większy zasięg i większa ładowność. Jednocześnie zapewnia zerową emisję spalin w czasie jazdy. Testowe egzemplarze przekazane do klientów mają na celu sprawdzenie parametrów jazdy w rzeczywistych warunkach drogowych. Od 2019 roku podobne testy były prowadzone przez DHL i Plug Power w Niemczech. Pod maskę Transita StreetScooter trafiło ogniwo paliwowe o mocy 30 kW.

Testy auta na wodór prowadzone przez Ford UK i AVL sprawdzą walory użytkowe wersji wodorowej w różnych aplikacjach podwozia Ford. Elektryczna wersja Transita trafi do sprzedaży w Wielkiej Brytanii wiosną 2022 roku. Auto będzie posiadało 350 kilometrów zasięgu na jednym tankowaniu. Ford Transit BEV będzie dostępny z 25 różnymi podwoziami – zabudów, rozstawów osi i dopuszczalnej masy całkowitej.

Źródło: AVL, Ford

Zobacz także
– Ford Transit na wodór dla DHL
– Toyota Hino 155 na wodór
– Wodór jako paliwo