Wodór dla range extendera w ciężarówce – Tevva Truck

Ogniwo paliwowe coraz częściej służy do wydłużenia zasięgu w autach użytkowych. Po licznych aplikacjach ogniw wodorowych w autach dostawczych przyszedł czas na małotonażowe ciężarówki. Pod koniec września zaprezentowano ciężarówkę Tevva o zasięgu 500 kilometrów na jednym ładowaniu baterii i tankowaniu wodoru. Pojazd o masie całkowitej 7,5 – 19 ton ma być dostępny na rynku od 2023 roku.

Tevva – ciężarówka z range extenderem na wodór

Napęd wodorowy ma służyć w ciężarówce Tevva do wydłużenia zasięgu na jednym tankowaniu. Range extender zasilany wodorem wydłuży maksymalny zasięg ciężarówki z 250 do 500 kilometrów. Dzięki temu 7,5 tonowa ciężarówka będzie mogła służyć także na trasach regionalnych. W razie potrzeby auto będzie mogło w ciągu kilku minut zostać dotankowane wodorem, co pozwoli na pokonanie kolejnych 250 kilometrów. Tevva będzie oferować ciężarówkę o masie całkowitej od 7,5 to 19,0 ton. Ciężarówka ma trafić na rynki Europy oraz Bliskiego Wschodu.

Tevva to ciężarówka na wodór stworzona wspólnie z firmą AEM – Advanced Electric Machines. Pojazd powstał dzięki grantowi brytyjskiego rządu w wysokości 4,2 mln funtów. Łączny koszt projektu SANGREAL to 12,2 mln euro, a jego efektem ma być bezemisyjna ciężarówka o masie całkowitej 7,5 – 19 ton. Wodorowa ciężarówka bazuje konstrukcyjnie na Iveco Eurocargo i będzie produkowana w fabryce w Londynie. Start produkcji przewidziano na 3 kwartał 2022 roku. Przy linii produkcyjnej ma znaleźć pracę 1000 wykwalifikowanych elektryków i monterów napędów elektrycznych.

Źródło: Tevva

Zobacz także
– Hyvia – auto dostawcze na wodór na bazie Renault Master
– Renault Master na wodór – prototyp z 2019 roku
– Katalog ciężarówek wodorowych