Autobusy piętrowe na CNG UNVI jeżdżą po czeskiej Ostrawie

Autobusy na sprężony gaz ziemny królują w czeskiej Ostrawie. Po licznych zakupach typowych autobusów gazowych o długości 12 metrów i przegubowych osiemnastkach przyszedł czas na nietypowe konstrukcje. Do obsługi linii turystycznej miasto pozyskało piętrowe autobusy na gaz. Hiszpańska firma UNVI wyprodukowała gazowce na podwoziu marki Scania.

UNVI CNG double decker na gaz ziemny dla Ostrawy (źródło: DPO Ostrawa)

UNVI Double Decker CNG to piętrowy autobus powstający na podwoziu Scania. Piętrowe autobusy na gaz mają 4 metry wysokości, zaś na pokład zabierają 75 osób, w tym 64 osoby na miejscach siedzących. Co istotne, maksymalna wysokość jest tutaj taka sama jak w przypadku autobusów na olej napędowy. Zbiorniki na CNG umieszczono bowiem w podwoziu pojazdu, a nie na dachu. Komfort podróżnych w autobusie CNG zapewnia klimatyzacja przestrzeni pasażerskiej oraz liczne ładowarki USB. To istotne, ponieważ autobusy UNVI będą jeździły po prestiżowej linii turystycznej 88 łączącej Stare Miasto z ostrawskim ZOO.

Napęd CNG w autobusie piętrowym UNVI bazuje na rozwiązaniach marki Scania. Jest to silnik o pojemności 9,4 litra i mocy 340 KM. Gaz ziemny magazynowy jest w butlach CNG o łącznej pojemności wodnej 1825 litrów. Pozwala to na zabranie 298 kg CNG (około 400 m3 gazu ziemnego). Cena jednego piętrowego autobusu CNG to 14,5 mln czeskich koron. Przy kursie z sierpnia 2020 roku to ok. 2,3 mln zł za jeden autobus piętrowy na gaz ziemny. Podobne autobusy piętrowe CNG marki UNVI trafiły na początku 2020 roku także do paryskiego przewoźnika RATP.

Źrtódło: DPO Ostrava

Zobacz także
Solaris Urbino 18 CNG dla Ostrawy – 37 przegubowców na gaz
– Scania Citywide CNG – prezentacja autobusu
Scania Interlink CNG – prezentacja autokaru na gaz ziemny