Iveco Bus E-Way na wodór – ogniwo paliwowe od Hyundai

Autobus wodorowy Iveco został zaprezentowany na targach Busworld 2023 w Brukseli. Iveco Bus E-Way został wyposażony w ogniwo paliwowe Hyundai. Na jednym tankowaniu wodoru E-Way Hydrogen przejedzie do 450 kilometrów. Za napęd odpowiada silnik elektryczny Siemens o mocy 310 kW. Ogniwo wodorowe posiada moc 90 kW. Autobus trafi do produkcji w 2024 roku i będzie wytwarzany w fabrykach Iveco we Francji i Włoszech.

E-WAY H2 to 12-metrowy niskopodłogowy autobus miejski wyposażony w silnik elektryczny Siemens ELFA 3 o mocy 310 kW. Główym źródłem energii jest zaawansowany system ogniw paliwowych dostarczony przez HTWO, markę biznesową Hyundai Motor Group. Moc ogniwa paliwowego Hyundai to 90 kW. Cztery zbiorniki na sprężony wodór H35 (350 bar) pozwalają na zatankowanie 7,8 kg wodoru. Dodatkowo energia gromadzona jest w akumulatorze marki FPT o pojemności 69 kWh. Z taką ilością paliwa na pokładzie E-Way H2 może pokonać do 450 km w normalnych warunkach pracy. Oprócz szybkiego tankowania wodoru (od pustego do pełnego zbiornika w ok. 15 minut), autobus może także być szybko ładowany dzięki wydajnemu przyłączu CCS Combo 2. Pełne naładowanie akumulatorów zajmie ok. 30 minut.

Autobus na wodór od Iveco to kolejny konkretny wynik wzajemnie korzystnego partnerstwa ogłoszonego przez Iveco i Hyundai w marcu 2022 r.  Odzwierciedla ich zaangażowanie w przyspieszenie przejścia na mobilność i transport o zerowej emisji dwutlenku węgla netto. Nowy model poszerzy rozwiązania zeroemisyjne IVECO BUS dla miast – gamę, która obejmuje już pojazdy elektryczne akumulatorowe ostatniej generacji (BEV). E-WAY H2 będzie produkowany w fabrykach IVECO BUS w Annonay we Francji i Foggia we Włoszech. Pojazd będzie można oglądać na stoisku IVECO BUS zlokalizowanym w hali 4 podczas targów Busworld 2023 w dniach od 7 do 12 października.

Źródło: Iveco Bus

Zobacz także
– MPK Poznań kupuje 25 autobusów na wodór
– Chełm chce kupić 15 autobusów na wodór i zbudować stację wodorową
– Katalog autobusów wodorowych