Stacja wodorowa w Solcu Kujawskim – tankowanie wodoru od Solbet

Stacja tankowania wodoru w Solcu Kujawskim została uruchomiona na terenie firmy Solbet. Jest to druga stacjonarna stacja wodorowa w Polsce. Producent betonu komórkowego uruchomił własną produkcję zielonego wodoru oraz instalację do tankowania paliwa wodorowego. Instalacja tankuje wózki widłowe z ogniwem paliwowym firmy Solbet, może także tankować samochody, autobusy i auta użytkowe.

Tankowanie wodoru w Solbet do Toyota Mirai (źródło: Solbet)

Solec Kujawski to kolejny punkt na mapie Polski ze stacją wodorową. Mieszcząca się tutaj firma Solbet uruchomiła własny elektrolizer oraz stanowiska do tankowania wodoru. Zielony wodór wytwarzany w Solcu Kujawskim pochodzi z elektrolizera marki NEL zasilanego energią odnawialną. Źródłem odnawialnego prądu jest własna elektrownia wiatrowa oraz panele fotowoltaiczne. W pierwszej kolejności zielony wodór będzie tankowany do wózków widłowych należących do Solbet.

Stacja tankowania wodoru w Solbecie została uruchomiona w ramach testów 5 lipca 2023 roku. Z początkiem października 2023 stacja wodorowa weszła do regularnej eksploatacji i tankuje wózki widłowe marki Linde (350 bar) oraz samochody osobowe (700 bar). Dzienna produkcja wodoru t ok. 80 kg paliwa, co pozwala na przejechanie 8000 kilometrów autem wodorowym jak Toyota Mirai. Firma Solbet na razie nie podała, na jakich warunkach można tankować wodór w Solcu Kujawskim.

Źródło: Solbet

Zobacz także
– Stacja wodorowa w Gaju Oławskim w Promet-Plast
– Stacja tankowania wodoru Warszawa, ul. Tango od Polsat Plus
– Stacje wodorowe w Polsce – planowane lokalizacje