Autokary na LNG we flocie Flixbus – 50 x Scania Irizar na biogaz

BioLNG zasili autokary marki Scania Irizar należące do Flixbus. Do 2025 roku we flocie Flixbus znajdzie się 50 autokarów zasilanych bioLNG Irizar i6s z podwoziem oraz silnikiem gazowym Scania. Autobusy będą posiadały zerową emisję gazów cieplarnianych dzięki zasilaniu biometanem. bioLNG (LBG) już dzisiaj pozwala w silnikach spalinowych na osiągnięcie zeroemisyjności przy wszystkich zaletach napędu spalinowego.

Napęd bioLNG wybrany przez Flixbus i Scania pozwoli na „bardziej zrównoważony długodystansowy transport autobusowy”. Jest to możliwe dzięki silnikom zasilanym LNG montowanym w autokarach dalekobieżnych. Irizar, hiszpański producent autobusów i autokarów, dostarczy dla FlixBus 50 sztuk modelu i6s Efficient z podwoziem Scania i silnikiem na LNG. Zastosowane technologie, opracowane i wyprodukowane przez Scanię, mają na celu umożliwienie zamiennego stosowania LNG i Bio-LNG (LBG), aby ułatwić przejście na najbardziej zrównoważone rozwiązanie na gaz. Autobusy zostaną wprowadzone do ruchu do końca 2025 r.

W początkowej fazie projektu autobusy mogą być zasilane różnymi mieszankami paliw pochodzenia biologicznego i kopalnego. Celem jest stopniowe zwiększanie udziału Bio-LNG (LBG) z odpadów organicznych w mieszankach, aż do momentu, gdy autobusy będą zasilane wyłącznie Bio-LNG. Doprowadzi to do oczekiwanej redukcji emisji CO2 średnio o około 80 proc. Wcześniejsze doświadczenia Scania z autobusami napędzanymi biogazem pozwoliły już na znaczne obniżenie emisji CO2 w porównaniu z silnikami wysokoprężnymi, jak również zmniejszenie hałasu przy jednoczesnym utrzymaniu równoważnej mocy i momentu obrotowego.

– Chętnie korzystamy z każdej okazji do zmniejszenia naszego śladu węglowego. Modernizacja floty ma kluczowe znaczenie dla tego celu. Scania jest niezwykle cennym sojusznikiem dla Flix i naszych partnerów – przewoźników, którzy prowadzą działalność w różnych krajach. Cieszymy się, że możemy skorzystać z ich bogatego doświadczenia i know-how, aby przyczynić się do zmian w przewozie osób na długich dystansach. Z czasem pomoże nam to również dostosować ofertę do rosnącego zapotrzebowania na opcje podróży o niskim wpływie na środowisko ze strony coraz bardziej świadomego ekologicznie społeczeństwa – tłumaczy Fabian Stenger, dyrektor operacyjny Flix.

– Naszą ambicją jest bycie liderem w przewodzeniu zmianie w kierunku zrównoważonego systemu transportowego, a współpraca z Flix stanowi znaczący krok w tym kierunku. Rozwiązania na biogaz doskonale wpisują się w ducha gospodarki o obiegu zamkniętym i można je wdrożyć tu i teraz, oferując już dziś zrównoważony sposób na zrealizowanie celów klimatycznych i wzmocnienie odpowiedzialności społecznej. Autobusy długodystansowe na LBG/LNG stanowią również rozsądny wybór, ponieważ zapewniają zasięg i moc potrzebną do obsługi dowolnej trasy, przy niskich kosztach zarówno pod względem inwestycji, jak i eksploatacji. Jesteśmy bardzo zadowoleni ze współpracy z Flix, ponieważ wiemy, że szerokie wdrożenie rozwiązań na biogaz może wywrzeć pozytywny wpływ, nie tylko z punktu widzenia operatora, lecz także władz i całego społeczeństwa – mówi Johanna Salomonsson Lind, wiceprezes i dyrektor ds. transportu pasażerskiego w firmie Scania.

Scania wylicza liczne zalety biogasu – zarówno na poziomie środowiskowym, jak i społeczno-ekonomicznym. Biogaz nie zawiera paliw kopalnych, jest odnawialny, produkowany lokalnie i ogranicza emisje. Skroplenie sprężonego biogazu umożliwia przewożenie większej ilości paliwa, a tym samym zwiększenie zasięgu. Przechodząc na lokalnie produkowany płynny biogaz jako paliwo w transporcie długodystansowym, operatorzy mogą znacznie zmniejszyć wpływ na klimat. Zasilanie gazem ma również pozytywny wpływ na ogólną jakość powietrza. Napędzane tym paliwem silniki Scania emitują mniej cząstek stałych i tlenków azotu (NOx) oraz pracują ciszej.

Źródło: Flixbus / Scania

Zobacz także
– Autosan Sancity 18 LNG – premiera na TransExpo 2021
– Autobusy na LNG dla MZA Warszawa dostarczy Autosan
– Stacja LNG MZA w Warszawie na Ostrobramskiej