Autokar na wodór od Temsa i Caetanobus w 2024 roku

Wodór zasili autokar stworzony wspólnie przez Temsa i CaetanoBus. Producenci wspólnie wprowadzą w 2024 do oferty autokar z ogniwem paliwowym od Toyota. Autokar na wodór od Temsa / CaetanoBus przejedzie na jednym tankowaniu wodoru do 1000 kilometrów. Autokar będzie mógł tankować wodór sprężony pod ciśnieniem 350 bar (wodór H35) lub 700 bar (wodór H70). Pierwsze autokary Temsa Hydrogen będą miały 12 metrów długości, następnie planowana jest wersja o długości 15 metrów.

W odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na zrównoważone rozwiązania transportowe, w których elektryczne autobusy miejskie napędzane wodorem udowodniły już swoją niezawodność i elastyczność operacyjną, CaetanoBus i Temsa zobowiązały się odpowiedzieć na europejskie zapotrzebowanie w segmencie dalekobieżnym, w którym mobilność wodorowa jest koniecznością. W ramach przełomowej współpracy, nawiązanej z początkiem września 2023 w siedzibie CaetanoBus w Portugalii, CaetanoBus, pionierska siła w integracji europejskich systemów wodorowych i wdrażaniu autobusów, oraz Temsa, uznany na całym świecie producent OEM specjalizujący się w autokarach dalekobieżnych i turystycznych, połączyły siły, aby stworzyć innowacyjne rozwiązanie dostosowane do potrzeb podróży długodystansowych i turystyki.

CaetanoBus jest prawdziwym pionierem na europejskim rynku autobusów wodorowych, zapewniając już liczną sprzedaż swojego modelu miejskich autobusów wodorowych do miast w różnych krajach europejskich, w tym w Niemczech, Francji, Hiszpanii, Danii, Włoszech i Portugalii. Niedawne wyróżnienie dla najlepszego europejskiego sprzedawcy autobusów wodorowych w pierwszej połowie 2023 roku jeszcze bardziej umacnia jego pozycję lidera w tym segmencie dzięki technologii ogniw paliwowych Toyoty. Głęboko zakorzeniona wiedza firmy w branży wodorowej oraz znajomość wymogów turystyki czynią ją idealnym partnerem w tym niezwykłym przedsięwzięciu. CaetanoBus ma również dużą wiedzę na temat wymagań operacyjnych autokarów, ponieważ był producentem floty autokarów National Express dla Wielkiej Brytanii, a także dla kilku operatorów na rynku iberyjskim. TEMSA, znana marka w branży autobusów i autokarów
branży, zbudowała swoją reputację, szczególnie w dziedzinie autokarów dalekobieżnych i turystycznych. Do chwili obecnej TEMSA wyprodukowała ponad 130 000 pojazdów i wyeksportowała ponad 15 000 pojazdów do prawie 70 krajów na całym świecie. Mając już ugruntowaną pozycję w segmencie autokarów elektrycznych, TEMSA wraz z CaetanoBus poszerza swoje portfolio o kolejny przełomowy produkt o zerowej emisji. Ten nowy autokar napędzany wodorem będzie charakteryzował się wysokimi standardami jakości i komfortu, osiągając jednocześnie większy poziom autonomii, jaki jest wymagany w tym segmencie.

Współpraca pomiędzy CaetanoBus i Temsa doprowadziła do opracowania wyjątkowego autokaru elektrycznego napędzanego wodorem, który będzie działał z wodorem tankowanym pod ciśnieniem 350 lub 700 barów (H2 Dual System), oferując operatorowi wyjątkową elastyczność w zakresie uzupełniania pojazdu w dowolnym dostępnym trybie tankowania wodoru stację na trasie bez żadnych ograniczeń. Kolejną ważną cechą tego autokaru H2 jest zasięg do 1000 km na jednym tankowaniu, który może się różnić w zależności od eksploatacji i warunków pogodowych. Pierwszym autokarem, który zostanie wprowadzony na rynek w 2024 r., będzie dwuosiowy pojazd oparty na elektrycznej wersji Temsy HD12, co przyspieszy czas wprowadzenia na rynek przedseryjnej wersji w 2024 r. i produkcji seryjnej od 2025 r., ale autokar 3-osiowy jest również częścią plany zaraz potem. Te autokary o zerowej emisji zostały zaprojektowane, aby zaspokoić specyficzne wymagania podróży długodystansowych i turystyki, oferując innowacyjne rozwiązania, które bezpośrednio odpowiadają potrzebom rynku w zakresie bezemisyjnego transportu zbiorowego na dłuższych trasach.

Aby zagłębić się w świat tego rewolucyjnego autokaru napędzanego wodorem, nie przegap okazji odwiedzenia stoisk CaetanoBus i Temsa na targach BusWorld 2023. To najważniejsze wydarzenie branżowe zapewni wyjątkową okazję do poznania z pierwszej ręki najnowocześniejszych funkcji i korzyści tego pionierskiego rozwiązania, kształtując przyszłość zrównoważonych i komfortowych podróży autokarowych.

Źródło: CateanoBus / Temsa

– Skoda H’City na bazie Temsa – autobus miejski na wodór
– NESO Bus – autobus na wodór od Grupy Polsat Plus
– Katalog autobusów wodorowych