NesoBus od grupy Polsat Plus – nowy autobus na wodór z Polski

Neso Bus to nowy autobus miejski, którego produkcja ruszy w 2023 roku w Polsce. NesoBus to skrót od przesłania – Nie Emituję Spalin i Oczyszczam. Producentem autobusu z ogniwami paliwowymi będzie firma Polski Autobus Wodorowy, należąca do Grupy Polsat Plus. NesoBus będzie miał 12 metrów długości, ogniwa wodorowe od Ballard i zbiorniki na sprężony wodór (H35 lub H70). Wnętrze pojazdu zaprojektowało studio Ital Design, a na pasażerów będzie czekać ultraszybki internet 5G od sieci Plus.

NesoBus według producenta pojazdu prezentuje całkowicie nowe podejście do wykorzystania wodoru w komunikacji miejskiej. Konstrukcja autobusu od początku jest przygotowana pod zasilanie wodorem w przeciwieństwie do innych produktów, które są adaptowane do napędu wodorowego. Drugą innowacją jest sposób magazynowania wodoru. Producent chce, aby docelowo był to wodór H70 pod ciśnieniem 700 bar. Obecnie standardem w autobusach z ogniwem paliwowym jest wodór H35. Trzecim atutem ma być niezwykle komfortowe i przyjemne wnętrze zaprojektowane przez Ital Design (to projektant m.in. auta Izera), wyposażone w ultra szybki internet 5G od sieci Plus.

NesoBus 12 posiada już homologację europejską, obecnie jest intensywnie testowany na polskich drogach. Według testu spalania SORT2 na 100 kilometrów autobus potrzebuje 5,5 kg wodoru. Polski Autobus Wodorowy wskazuje, że typowe spalanie wyniesie ok. 8,0 kg wodoru na 100 kilometrów. Przy pojemności zbiorników 37,5 kg zasięg powinien wynieść 450 kilometrów na jednym zbiorniku wodoru. Źródłem napędu jest ogniwo paliwowe Ballard, zaś zbiorniki na sprężony wodór dostarczył Hexagon Purus. Autobus będzie produkowany w budowanej właśnie fabryce w Świdniku koło Lublina.

Marka, modelNesoBus 12
Lata produkcji2022 -
Ogniwo wodoroweBallard FCmove - 8 generacja
Moc ogniwa70 kW
Typ wodoru35 MPa (H35 - CGH2 - Compressed Hydrogen)
Zasięg na wodorze450 km
Zbiorniki na wodór1560 L (38,5 kg) - 4 zbiorniki po 390 L
Silnik elektrycznyZF AVE 130 (zamontowany w osi)
Moc silnika elektrycznego120 kW (2 x 60 kW)
Pojemność bateriib/d kWh
Wymiary mm (Długość/Szerokość/Wysokość)12 000 / 2 550 / 3 400

Źródło: Polski Autobus Wodorowy

Zobacz także
– Polski Autobus Wodorowy z produkcją w Lublinie
– Arthur Bus na wodór z produkcją w Lublinie
– Katalog autobusów wodorowych