Scania na biogaz – ciężarówki gotowe do zasilania odnawialnym metanem

Biogaz będzie mógł zasilać wszystkie nowe ciężarówki Scania z silnikami na CNG lub LNG. W maju 2022 Scania ogłosiła gotowość do spalania biometanu w swoich silnikach. Firma zapowiedziała także wprowadzenie nowych wariantów zbiorników CNG i LNG. Nowe wersje ciężarówek będą dostępne na rynku w 2022 roku. Maksymalny zasięg z obciążeniem 40 ton na bioLNG wyniesie 1400 kilometrów, a na bioCNG – do 1000 kilometrów.

Scania R410 LNG na biometan (źródło: Scania)

Biometan to ogromna nadzieja na szybką dekarbonizację transportu ciężkiego. Scania widzi rosnące zainteresowanie rynku odnawialnym metanem oraz zwiększającą się ilość punktów tankowania CNG i LNG w Europie. Wychodząc na przeciw nowym potrzebom rynku firma potwierdziła możliwość zasilania biogazem we wszystkich oferowanych autach. Dodatkowo gamę marki poszerzą nowe konfiguracje zbiorników na sprężony biogaz (CBG) i skroplony biogaz (LBG). Dzięki temu zasięg pojazdów na gazie zwiększą się oraz możliwe stanie się łatwe montowanie dodatkowego wyposażenia na specjalistycznych ciężarówkach, jak generator hydrauliczny czy zabudowa komunalna.

Scania R410 LNG na biogaz (źródło: Scania)

Zasięg na gazie ziemnym przy pełnym obciążeniu zwiększy się odpowiednio do 1400 kilometrów przy bioLNG, a w ciężarówkach bioCNG o długości ramy większej niż 3900 mm do 1000 kilometrów. W przypadku sprężonego gazu było to możliwe dzięki montażowi dodatkowego zestawu zbiorników za kabiną pojazdu. Jedną z nowości jest także ciągnik LNG z układem osi 6×2 na rynek brytyjski. Zastosowanie odnawialnego biogazu ma zapewnić ograniczenie emisji gazów cieplarnianych o 90% w porównaniu do zasilania olejem napędowym. W perspektywie 2030 roku produkcja biometanu na terenie UE wyniesie 35 mld m3.

Źródło: Scania

Zobacz także
– bioLNG produkowane na Przełęczy Brenner przez Biogas Wipptal
– Scania R410 LNG – szczegółowa specyfikacja
– Katalog aut ciężarowych CNG/LNG