bioLNG od Biogas Wipptal na Brenner Pass

Ciekły biogaz będzie tankowany do ciężarówek na Przełęczy Brenner we Włoszech. Odnawialne paliwo dostarczane jest przez lokalną spółdzielnię rolniczą Biogas Wipptal założoną w 2008 roku. Źródłem bioLNG dla ciężarówek są resztki z produkcji rolniczej. Producent biometanu współpracuje z Iveco, czołowym dostawcą ciężarówek LNG we Włoszech.  Biogas Wipptal otrzymał dzięki temu tytuł Ambasadora IVECO.

bioLNG pochodzi bezpośrednio z biogazowni Biogas Wipptal (źródło: Biogas Wipptal)

Biogas Wipptal to spółdzielnia 62 gospodarstw rolnych z Alta Valle Isarco, które trudnią się się hodowlą bydła mlecznego. W szczególności firma zajmuje się przetwarzaniem odpadów zwierzęcych systemem fermentacyjnym, pozyskiwaniem nawozów i tym samym zapobieganiem zanieczyszczaniu azotynami spowodowanym nadmiernym nawożeniem gleby. Jednocześnie w regionalnej gospodarce o obiegu zamkniętym produkowane nawozy organiczne wracają do rolnictwa, sadownictwa i uprawy winorośli. Dobowa produkcja bioLNG w Wipptal wynosi 11 ton, co pozwala zatankować około 30 ciężarówek na LNG. Biogazownia znajduje się zaledwie 2 kilometry od węzła na Autostradzie Brennero A22.

Biogazownia produkujące bioLNG pozyskuje rocznie 150 000 ton obornika i gnojowicy od lokalnych dostawców. Biogazownia Wipptal prowadzi fermentację obornika zwierzęcego, a pozostałości pofermentacyjne są zwracane rolnikom w postaci bezwonnych nawozów. Redukcja CO2 następuje poprzez mniejsze nawożenie obornikiem i gnojowicą, dzięki czemu uzyskuje się oszczędność 1,2 tony CO2 rocznie na każdą krowę mleczną. Ponadto rolnicy są wyposażeni w systemy rozsiewu sterowane czujnikami, kompatybilne ze zboczami terenu, które redukują gazy cieplarniane o 95% i emisję amoniaku o 60%.

Źródło: Iveco Italy

Zobacz także
– Biometan zasila ciężarówki CNG w Danii
– Biogaz z odpadów po whisky zasila ciężarówki na CNG
– Katalog aut ciężarowych zasilanych LNG