Bunkrowanie wodoru do statku do obsługi platform offshore

Wodór dla żeglugi z powodzeniem zastosowany w statkach do obsługi platform offshore. Holenderska firma CMB.TECH poinformowała, że z początkiem maja rozpoczęła bunkrowanie wodoru do statku Hydrocat 48. Jednostka zasilana jest silnikiem diesla MAN, do którego zamontowano dotrysk wodoru. Wodór H35 zastępuje do 80% niskosiarkowego paliwa lsMGO, które dotychczas zasilało tą szybą łódź pasażerską.

Bunkrowanie wodoru metodą truck to ship (źródło: CMB-TECH)

Wodór jako źródło napędu na statku Hydrocat 48 został oficjalnie uruchomiony 10 maja 2022 roku. Wtedy zakończyły się testy pracy jednostki spalającej wodór oraz próbne bunkrowania wodoru z nabrzeża. Należący do Windcat Workboats statek Hydrocat 48 został zbudowany w 2017 roku na bazie projektu Windcat MK 3.5. Wychodząc na przeciw oczekiwaniom klientów oraz wymogom ograniczenia emisji gazów cieplarnianych, firma Windcat Workboats podjęła decyzję o przejściu na zasilanie wodorem. Jednocześnie zostały uruchomione pierwsze procedury certyfikacji zasilania wodorem oraz procedur dla zastosowania wodoru jako paliwa.

Napęd wodorowy w Hydrocat 48 bazuje na technologii dual fuel z mieszaniem paliw w na kanale dolotowym do silnika. Instalacja wodorowa gazodiesel marki CMB.TECH zamontowana została na silnik MAN D2862 LE428. Wodór w optymalnym momencie zastępuje nawet 80% niskosiarkowego paliwa żeglugowego. Jednocześnie zostały utrzymane parametry pracy silnika, a emisja ze spalania diesla została ograniczona o 80%. Paliwo wodorowe na statku jest magazynowane w postaci sprężonej H35 (wodór 350 bar). Bunkrowanie odbywa się z nabrzeża (metoda truck-to-ship) z kontenera zamontowanego na naczepie. Kontener o wielkości 40 stóp magazynuje wodór pod ciśnieniem 500 bar. Ambicją firmy CMB.TECH jest uzyskanie technologii, gdzie silniki będą zasilane wyłącznie wodorem (instalacje mono fuel), bez użycia dodatkowej dawki oleju napędowego.

Źródło: CMB.TECH

Zobacz także
– Ogniwa paliwowe dla żeglugi od ABB i Ballard
– Prom na wodór popłynie na Gotlandię w 2030 roku
– Prom na ciekły wodór dla Norled