Prom na wodór MF Hydra statkiem roku 2021 w Norwegii

Napęd wodorowy w promie MF Hydra pozwolił na wygranie prestiżowej nagrody Statku Roku. Przyznawana przez norweski magazyn branżowy Skipsrevyen uznała szczególne walory ekologiczne napędu elektrycznego zasilanego z ogniw paliwowych. Nagroda została wręczona 8 września 2021 kierownictwu Norled przez norweskiego ministra transportu na pokładzie promu. Po licznej flocie promów gazowych, Norled planuje rozwój nowych promów zasilanych bateryjnie oraz ogniwami wodorowymi.

Nagroda dla ekologicznego statku to potwierdzenie wieloletnich wysiłków grupy osób działających w różnych firmach. Kierownictwo Norled w podziękowaniach podkreśliło rolę własnych pracowników, dostawców oraz organów państwowych certyfikujących wdrożenie promu na ciekły wodór. Prom został zbudowany przez stocznię Westcon Yards według projektu LMG. Prom uzyskał certfyikaty Norweskiej Dyrekcji Morskiej, Dyrekcji Ochrony Ludności i Planowania Kryzysowego (DSB) oraz Det Norske Veritas (DNV).

Wodorowy prom MF Hydra to pionierski statek na norweskim rynku, służący do zbierania doświadczeń dla ogniw paliwowych w żegludze morskiej. Statek został wyprodukowany w stoczni Westcon Yards w norweskim Olen. Kadłub natomiast został wykonany w Turcji w stoczni Norse. Statek napędza ciekły wodór magazynowany w zbiorniku kriogenicznym o pojemności 80 m3. Energia elektryczna jest generowana w ogniwach paliwowych o mocy 400 kW. Prąd finalnie będzie konsumowany przez 2 silniki elektryczne o mocy 880 kW. Prędkość maksymalna to 9 węzłów, a długość promu – 82,4 metry. Statek może zabrać 299 pasażerów i 80 samochodów.

Źródło: Norled

Zobacz także
– Kadłub MF Hydra na wodór zwodowany w Turcji
– Prom na wodór dla Norled
– Wilhelmsen – Bunkierka dla wodoru