Hyundai Trailer Drone – pojazd ciężarowy XXI wieku na wodór

Wodór zasili koncepcyjny pojazd użytkowy Hyundai Trailer Drone. Koreański koncern zaproponował nowy typ pojazdu z zastosowaniem w transporcie dalekobieżnym, dystrybucyjnym i terenowym. Trailer Drone będzie posiadał ok. 6 metrów długości i będzie mógł łączyć się w dłuższe pojazdy, jak i obsługiwać przewozy ładunków w ciasnych przestrzeniach. W wersji terenowej będzie wykorzystywany do akcji ratunkowych jako Rescue Drone.

Hyundai Trailer Drone – gama pojazdów (źródło: Hyundai)

Koncepcja Trailer Drone to zasilany ogniwami paliwowymi i w pełni autonomiczny system transportu kontenerów. Na pokładzie znajdzie się wiele zbiorników na sprężony wodór H70 (700 bar), odpowiednio dobranych do rodzaju pokonywanej trasy. System Trailer Drone zapewni ponad 1000 km zasięgu zasięgu na jednym tankowaniu wodoru. Autonomiczne zdolności systemu Trailer Drone nie zostały osiągnięte poprzez zwykłe przekształcenie technologii opracowanej dla samochodów osobowych. Unikalne wymagania w transporcie kontenerów oraz sposób działania terminali kontenerowych sprawiły, że inżynierowie Grupy musieli całkowicie przedefiniować sposób przemieszczania się kontenera. W tym celu opracowali układ o nazwie „Fuel Cell e-Bogie”.

Fuel Cell e-Bogie to koncepcja niezwykle zwrotnego, nowoczesnego układu jezdnego dla transp[ortu towarów. Termin „bogie” pochodzi z branży kolejowej i oznacza wózek szynowy, czyli podwozia kołowe, które znajdują się pod każdym wagonem. Wózek e-Bogie z ogniwami paliwowymi również znajduje się pod kontenerem, podobnie jak wózek szynowy, ale każdy taki wózek to kompletny napęd oparty na ogniwach paliwowych, który pozwala na całkowicie niezależne sterowanie wszystkich czterech kół. Koncepcja Trailer Drone wymaga dwóch wodorowych wózków e-Bogie, a to zapewnia niespotykaną dotąd zwrotność, pozwalając na wykonywanie ruchów na boki. Trailer Drone może poruszać się autonomicznie w portach i ciasnych miejskich uliczkach. Jego wydajność jest dodatkowo zwiększana w specjalnym trybie, który pozwala na połączenie ze sobą wielu transporterów Trailer Drone tak, aby przemieszczały się wspólnie, w konfiguracji zbliżonej do pociągu. Technologia wózków e-Bogie, zasilanych ogniwami paliwowymi, nie jest przeznaczona wyłącznie dla koncepcji Trailer Drone, ale oferuje szeroki zakres możliwości. To wielofunkcyjna platforma, zdolna do wykorzystania w różnych celach – a wszystko to pracując cicho, bezemisyjne i w pełni autonomicznie.

Rescue Drone to pojazd ratowniczy oparty na terenowej wersji Fuel Cell e-Bogie. Może być on sterowany zdalnie i poruszać się autonomicznie w celu gaszenia pożarów i ratowania życia. Rescue Drone jest wyposażony w niezależny system sterowania umożliwiający zawracanie w miejscu i poruszanie się bokiem jak krab. W trakcie misji ratunkowej pojazd ten może wykorzystywać obraz przesyłany na żywo z dronów, umieszczonych na zewnątrz pojazdu. Po jednym uzupełnianiu wodoru można osiągnąć zasięg od 450 do 500 kilometrów.

Źródło: Hyundai

Zobacz także
– Hyundai Xcient Hydrogen wersja USA 2021
– Hyundai Xcient Hydrogen w wersji 2021
– Ciężarówki na wodór – katalog