Prom na wodór – Gotland Horizon na wodach Szwecji od 2030 roku

Wodór zasili pierwszy prom pasażerski w Szwecji w 2030 roku. Armator Rederi AB Gotland planuje w 2025 roku zamówić prom, który od 2030 roku rozpocząłby rejsy na Gotlandię. Prom będzie całkowicie bezemisyjny dzięki turbinie gazowej zasilanej wodorem. Prom rozpędzi się do 28 węzłów, a na pokładzie zmieści do 1900 pasażerów. Prom będzie mógł spalać także biogaz (bioLNG).

Gotland Horizon na wodór od 2030 roku

Wodór w żegludze jest już wykorzystywany w Norwegii dla promów pasażersko – samochodowych. Prom MF Hydra od września 2021 roku obsługuje trasę armatora Norled. Prędkość maksymalna promu to 9 węzłów, a długość wynosi 82,4 metry. Statek może zabrać 299 pasażerów i 80 samochodów. W tym przypadku ciekły wodór (LH2) jest przetwarzany w ogniwach wodorowych. Szwedzki armator chce wejść w zupełne inną skalę. Planowany prom będzie mógł pomieścić 1900 pasażerów, 600 aut osobowych i 100 ciężarówek. Koncepcję promu na wodór obecnie opracowują Rederi AB Gotland, Destination Gotland i Gotland Tech Development. Odmienny jest też sposób przetworzenia wodoru – Szwedzi chcą go przetwarzać w turbinach gazowych.

Turbiny gazowe zamontowane na promie Gotland Horizon będą zasilane wyłącznie zielonym wodorem. Zapewni to całkowicie zerową emisję w całym łańcuchu produkcji paliwa dla statku. Zastosowana turbina gazowa jako źródło paliwa może także korzystać z ciekłego biogazu (bioLNG) oraz metanolu. Gotland Horizon będzie posiadał turbinę gazową o mocy 15 MW. Masa takiego układu to 85 ton, a długość  – 14 metrów. Dla zwiększenia wydajności układu, turbina gazowa będzie pracowała z turbiną parową odzyskującą wytworzone ciepło. Głównym paliwem wykorzystywanym w turbinie ma być zielony wodór, alternatywnie – mieszanka wodoru i biogazu.

Źródło: Rederi AB Gotland

Zobacz także
– Wodór zasili prom DFDS kursujący między Oslo a Kopenhagą
– Prom na ciekły wodór dla Norled
– Wilhelmsen – Bunkierka dla wodoru