Produkcja wodoru w Krakowie przez KHK

Wodór będzie wytwarzany w Krakowie w instalacji Krakowskiego Holdingu Komunalnego. Miejska spółka chce zainwestować w elektrolizer, który byłby zasilany prądem ze spalarni odpadów. Wyprodukowane tu paliwo wodorowe trafiałoby do miejskich autobusów czy śmieciarek. Krakowski Holding Komunalny chce produkować 720 kg zielonego wodoru na dobę.

Zielony wodór wytwarzany przez Krakowski Holding Komunalny trafiłby przede wszystkim do pojazdów świadczących usługi na terenie Krakowa – autobusów i aut komunalnych. Firma od 5 lat generuje prąd z odpadów odbieranych na terenie aglomeracji Krakowa. Celem jest stworzenie łańcucha gospodarki zamkniętej, gdzie odnawialna energia elektryczna w efektywny sposób zasilała inne zadania miasta. Generowanie wodoru w elektrolizerze jest tutaj optymalnym rozwiązaniem. Wydajność instalacji przy spalarni na ul. Giedroycia 23 w Krakowie wyniosłaby ok. 30 kg wodoru na godzinę. Produkcja wodoru na dobę to 720 kg, a w skali roku nawet 260 ton paliwa wodorowego.

Autobusy na wodór w Krakowie mają rozpocząć testy już na wiosnę 2022 roku. Niedawno Orlen ogłosił, że dla zasilania testowych autobusów uruchomi mobilną stację wodorową przy ul. Sławka 10 na terenie Zajezdni Wola Duchacka. Zastosowania ogniwa paliwowego w autobusach ma stanowić rozwinięcie programu elektryfikacji krakowskich autobusów. Ogniwa wodorowe mają pozwolić na bezemisyjną jazdę na najdłuższych i najbardziej obciążonych liniach autobusowych.

Źródło: Krakowski Holding Komunalny

Zobacz także
– Stacje tankowania wodoru w Krakowie od Orlen w kwietniu 2022
– Produkcja wodoru od Lotos – Projekt Vetni
– Stacje wodorowe w Polsce – planowane lokalizacje