Transport ciekłego wodoru po raz pierwszy na morzu

Ciekły wodór jako ładunek zostanie niebawem przetransportowany drogą morską z Australii do Japonii. Statek Suiso Frontier pod koniec grudnia 2021 wyruszy z japońskiego Kobe do Portu Hastings w Australii. Następnie załaduje 75 ton ciekłego wodoru i powróci do Japonii w połowie lutego 2022. Będzie to pierwsza komercyjna dostawa ciekłego wodoru drogą morską.

Statek dla transportu wodoru – Suiso Frontier – pływa pod banderą Japonii i z początkiem grudnia 2021 został zaaprobowany przez Japońskie Towarzystwo Klasyfikacyjne ClassNK. Oznacza to, że statek może ruszać do pracy z transportem wodoru. W pierwszej kolejności odbędzie się testowy przewóz z gazoportu wodorowego w australijskim Hastings do terminala wodorowego w japońskim Kobe. Statek zabierze 75 ton ciekłego wodoru do zbiornika o pojemności 1250 m3. Ładunek pokona ponad 9000 kilometrów drogą morską.

Skroplony wodór ładowany w Hastings będzie pochodził ze zgazowania pokładów węgla brunatnego. To pionierski projekt pozyskiwania zielonego wodoru z pokładów węglowych, gdzie nie nastąpi emisja CO2 jak w klasycznym zużyciu węgla brunatnego w elektrowni cieplnej. Wszystko w ramach projektu HySTRA, powołanego do życia w 2019 roku. Członkami projektu HyStra są Electric Power Development or J-POWER, Shell Japan, Iwatani, Kawasaki Heavy Industries, Marubeni, ENEOS i Kawasaki Kisen Kaisha.

Źródło: HySTRA

Zobacz także
– Terminal na ciekły wodór powstał w japońskim Kobe
– Tankowiec dla transportu wodoru zwodowany w Japonii
– Wodór jako paliwo