Stacja tankowania wodoru w Krakowie – start w kwietniu 2022

Stacja wodorowa w Krakowie ma zostać uruchomiona w Krakowie w kwietniu 2022. Mobilna stacja wodorowa zostanie dostarczona przez Orlen dla MPK Kraków. Firmy podpisały w tej sprawie list intencyjny w 2020 roku. Tankowanie wodoru ze stacji mobilnej do autobusów z ogniwami ma pomóc MPK Kraków przygotować się na stałą eksploatację wodorowców. Firma planuje bowiem zakupić 40 autobusów z ogniwem wodorowym.

Autobusy wodorowe w MPK Kraków mają być zakupione w liczbie 40 sztuk. Krakowski przewoźnik chce zaangażować 30 autobusów typu MAXI (12 metrów długości) i 10 autobusów MEGA (przegubowe o długości 18 metrów). Konsultacje prowadzone wspólnie przez MPK i Krakowski Holding Komunalny mają przynieść kompleksową wiedzę dla dostępności autobusów wodorowych, uwarunkować eksploatacyjnych i stosowanych rozwiązań technicznych. To pozwoli na przygotowanie dopasowanego rozwiązania dla floty autobusów z ogniwem wodorowym.

Tankowanie wodoru w Krakowie zostanie zabezpieczone przez Orlen ze stacji mobilnej. Stacja zapewne zostanie ustawiona na terenie MPK Kraków – Zajezdnia Wola Duchacka. Koncern naftowy planuje otwarcie aż 50 stacji wodorowych do 2030 roku. Na chwilę obecną najbardziej zaawansowane są dwie stacje wodorowe – w Katowicach i Poznaniu. Dla tych stacji wodorowych ze stałym dystrybutorem PKN Orlen otrzymał finansowanie z UE, a tankowanie wodoru ma ruszyć w 2023 roku. Pierwsza stacja wodorowa działa już w Warszawie przy ul. Łęgowskiej (stacja Polsat), a w 2022 roku ruszy tankowanie wodoru w Koninie.

Źródło: Orlen

Zobacz także
– Stacje tankowania wodoru w Katowicach i Poznaniu od Orlen
– Tankowanie wodoru w Poznaniu od Orlen
– Stacje wodorowe w Polsce – planowane lokalizacje