Lokomotywa na wodór od CZ LOKO – na razie koncepcja

Ogniwo paliwowe trafi do kolejnego modelu lokomotywy. Czeska firma CZ LOKO pracuje nad koncepcją lokomotywy manewrowej o mocy 800 kW zasilanej wodorem. Do decyzji skłoniły firmę założenia Europejskiego Zielonego Ładu, promującego rozwiązania bezemisyjne. Lokomotywa na wodór będzie bazowała na sprawdzonym modelu serii Shunter.

Napęd wodorowy w lokomotywie to sposób na zerową emisję przy rozsądnych warunkach eksploatacyjnych. Napełnianie zapasu wodoru na cały dzień pracy urządzenia zajmuje zaledwie kilka minut. Lokomotywa wodorowa CZ LOKO ma posiadać certyfikację na terenie całej Unii Europejskiej oraz być konkurencyjna pod względem ceny. Lokomotywa będzie rozwinięciem modelu HybridShunter 1000, który jest wyposażony w akumulatory o pojemności 600 kWh. Lokomotywa HydrogenShunter 800 ma mieć silniki o mocy 800 kW.

Producent lokomotyw sygnalizuje, że lokomotywy zasilane wodorem czy w pełni elektryczne będą znacząco droższe od lokomotyw spalinowych. W tym miejscu wskazuje się na konieczność wsparcia dla zakupu lokomotyw na wodór. CZ LOKO prowadziło wcześniej prace koncepcyjne nad różnymi rodzajami napędu. Czeski producent lokomotyw ekspe  rymentował m.in. z gazem ziemnym CNG, lokomotywami bateryjnymi czy lokomotywami z superkondensatorami.

Źródło: CZ LOKO

Zobacz także
PESA SM42-6Dn H2Loco – premiera wodorowej lokomotywy na TRAKO 2021
– Lokomotywa na wodór od PESA jeszcze w 2021 roku
– PKP planuje zakup pociągów na wodór