Barki na wodór – flota 3 statków na wodór od FPS

Wodór zasili kolejne dwie barki należące do firmy Future Proof Shipping. Po pierwszej barce zasilanej wodorem – FPS Maas, flotę armatora poszerzą FPS Rijn i FPS Waal. Dzięki zasilaniu z ogniwa paliwowego barki rzeczne będą całkowicie zeroemisyjne.  FPS Maas właśnie został dopuszczony do pracy na ogniwie paliwowym przez Centralną Komisję Żeglugi na Renie (CCNR).

Ogniwo paliwowe w pierwszej kolejności trafiło na pokład barki Maas. Ta 110 metrowa jednostka otrzymała zestaw ogniw wodorowych oraz modułowy układ przeniesienia napędu. Ze statku wymontowano silnik spalinowy, skrzynię biegów i zbiorniki na diesla. Jest to pierwszy krok dla przestawienia całej floty FPS na paliwo bezemisyjne.

Napęd wodorowy w statkach FPS ma zapewnić zeroemisyjny transport rzeczny na Renie. Po fazie testów, regularny serwis bezemisyjnymi barkami rozpocznie się w 2023 roku. Firmy zainteresowane racjonalną ceną oraz zerową emisją mogą już zamawiać przewóz swoich kontenerów. FPS swoimi rozwiązaniami chce udowodnić, że zeroemisyjny transport kontenerów jest opłacalny i możliwy technicznie.

Źródło: FPS

Zobacz także
Projekt żeglugi rzecznej na wodór RH2INE z finansowaniem UE
– Terminal wodorowy powstanie w Rotterdamie
– Wilhelmsen – Bunkierka dla wodoru