Tankowanie wodoru w Poznaniu już w 2021 roku? Orlen chce otworzyć stację

Stacja wodorowa w Poznaniu ma zostać otwarta w 2021 roku przez Orlen. Takiej informacji udzielił Józef Węgrecki, członek zarządu PKN Orlen. Spółka pracuje nad uruchomieniem elektrolizerów w Płocku, Włocławku i Trzebini. Orlen chce postawić przede wszystkim na wodór dla autobusów i pociągów.

Dystrybutor z wodorem w stolicy Wielkopolski ma zostać uruchomiony w 2021 roku. Obiekt zapewne posłuży dla tankowania autobusów oraz pojazdów osobowych. Kolejne stacje Orlenu w Polsce mają powstawać w miarę zapotrzebowania ze strony autobusów lub kolei. Auta osobowe generują bowiem zbyt mały wolumen dla tankowania. Węgrecki od wolumenu uzależnia również cenę wodoru, która obecnie jest na dość wysokim poziomie ze względu na skalę produkcji.

Dystrubucja wodoru przez Orlen miałaby odbywać się koleją dla ograniczenia finalnych kosztów paliwa na stacji. Kolejna stacja wodorowa będzie otwarta w Płocku i zatankuje autobusy z ogniwem paliwowym oraz pociąg obsługujące wagony Orlenu. Jedna lokomotywa z ogniwem wodorowym tankowałaby 300 kg wodoru. Autobusy wodorowe tankowane przez Orlen mają ruszyć na ulice Katowic i Krakowa już w przyszłym roku.

Źródło: Wprost Biznes

Źródło: PGNiG
– Stacja wodór Warszawa – Prądzyńskiego
– Produkcja wodoru i stacje wodorowe od PGNiG
– Stacje wodorowe w Polsce – planowane lokalizacje