Wodór dla pociągów w Niemczech dostarczy Linde

Stacja wodorowa dla pierwszych pociągów z ogniwami paliwowymi zostanie dostarczone przez Linde. We wrześniu 2020 koncern rozpocznie budową stacji wodorowej w Bremervörde. Stacja od 2022 roku będzie tankować flotę 14 pociągów regionalnych z ogniwem wodorowym Alstom Coradia iLint. Dobowa produkcja wodoru wyniesie 1600 kg paliwa wodorowego.

Dostawy wodoru i obsługa stacji wodorowej to główne zadanie firmy Linde dla przewoźnika kolejowego LNVG. Od 2022 roku firma odbiera 14 pociągów z ogniwami paliwowymi, które codziennie muszą być tankowane w Bremervörde. Pociągni z ogniwem paliwowym będą obsługiwały kursy sieci EVB. Dla pokrycia zapotrzebowania zostaną postawione hydrolizery o dobowej wydajności 1600 kg wodoru. Będzie to jedna z największych wytwórni wodoru na świecie. Budowa stacji wodorowej dla pociągów jest współfinansowana przez Federalne Ministerstwo Transportu i Infrastruktury Cyfrowej w zakresie Narodowego Programu Innowacji Technologia Wodoru i Ogniw Paliwowych.

Produkcja wodoru przez Linde trwa już kilkadziesiąt lat. Firma dostarczyła już 180 stacji wodorowych na wszystkich kontynentach. Jednocześnie wybudowała także 80 zakładów elektrolizy wodoru. Linde posiada sprawdzone rozwiązania dla produkcji wodoru, a także jego przetwarzania, magazynowania i dystrybucji. Najnowszym rozwiązaniem firmy dla produkcji wodoru jest elektrolizer produkowany przez dedykowane konsorcjum ITM Linde Electrolysis.

Źródło: Linde

Zobacz także
Niemcy zamówili 27 pociągów na wodór
– Pociągi na wodór na testach w Holandii
– Wodór jako paliwo