Wodór na stacjach Orlen w Katowicach i Poznaniu

Tankowanie wodoru w Katowicach uruchomi Orlen. Sieć stacji paliw ogłosiła, że pierwsza stacja tankowania wodoru powstanie przy ul. Murckowskiej. Potwierdzono także plan uruchomienia tankowania wodoru w Poznaniu. Auta wodorowe będą tankowane w stolicy Wielkopolski przy ul. Warszawskiej. Orlen zapowiada tankowanie wodoru H35 (350 bar), jak i H70 (700 bar).

Przetarg na budowę stacji wodorowych Orlen opublikował z początkiem maja 2021 roku. Firma chce postawić 2 punkty tankowania wodoru przy głównych arteriach Katowic i Poznania. PKN Orlen odpowiednio zabezpieczył już instalacje do produkcji wodoru. Pierwszy elektrolizer powstanie na terenie zakładu w Trzebini do końca 2021 roku. Kolejna fabryka wodoru powstanie we Włocławku na terenie zakładów Anwil – budowa zacznie się jeszcze w tym roku. Całość wpisuje się w transformację energetyczną koncernu do bezemisyjności w perspektywie 2050 roku.

Stacja wodorowa w Katowicach pod szyldem Orlen mieści się przy ul. Murckowskiej 22 i przylega do trasy 86, skąd już blisko do węzłów z autostradą A4 i drogą krajową 79. Mieści się tu też szybka ładowarka elektryczna Tesla Supercharger. Orlen szacuje, że na stacji będzie wydawane między 450 a 600 kg wodoru na dobę. Głównym klientem będą autobusy miejskie, ale stacja będzie mogła tankować także auta osobowe. Jedno tankowanie wodoru H35 pozwoli na zasięg autobusu do 400 kilometrów. Wodór H70 trafi do aut osobowych, dostawczych czy ciężarówek.

Tankowanie wodoru w Poznaniu na Warszawskiej zostało także zlokalizowane przy udziale samorządu lokalnego. Orlen nie ukrywa, że głównym odbiorcą paliwa wodorowego w pierwszej fazie będą autobusy na wodór. W 12 letnim cyklu eksploatacji wodór pozwoli bowiem wyeliminować emisję dwutlenku węgla o 800 ton. Tankowanie 30 kg wodoru powinno zmieścić się w czasie 15 minut. Orlen umożliwia tankowanie wodoru w Niemczech (Mulheim i Wolfsburg od 2017 roku), a niebawem także w Czechach. Na stacjach Benzina jeszcze w 2021 roku będzie można tankować wodór w Pradze i Litvinov. W 2022 roku ruszą stacje wodorowe w Brnie, Pilźnie i przy autostradzie D10 w Pradze.

Źródło: PKN Orlen

– Tankowanie wodoru w Poznaniu od Orlen
– Stacja wodór Warszawa – Prądzyńskiego
– Stacje wodorowe w Polsce – planowane lokalizacje