Autobusy wodorowe na Słowację dostarczy Solaris

Tankowanie wodoru w Bratysławie ruszy w 2023 roku. Stołeczny przewoźnik autobusowy wybrał ofertę Solaris na dostawę 40 autobusów z ogniwem wodorowym. Pierwsze autobusy mają ruszyć na ulicach Bratysławy w 2023 roku. Oferta Solarisa na dostawę modelu Urbino 12 Hydrogen wygrała z ofertą Toyota, proponującą model Toyota-Caetano H2.City Gold.

Stacja wodorowa w Bratysławie będzie obsługiwać od 2023 roku flotę 40 autobusów miejskich z ogniwem paliwowym. Autobusy na wodór dostarczy Solaris Bus & Coach za 24,4 mln euro. Cena autobusu na wodór wyniesie w tym przypadku 0,61 mln euro. W przeliczeniu na złotówki – autobus wodorowy o długości 12 metrów będzie kosztował ok. 2,8 mln złotych.

Autobusy wodorowe dla Bratysławy będą dostarczane partiami według zapotrzebowania przewoźnika DPB. Jak podkreślają władze firmy transportowej, autobusy na wodór to realne narzędzie do zmniejszenia śladu węglowego oraz bezemisyjny transport w mieście. Na jednej z zajezdni w Bratysławie zostanie uruchomiona także stacja tankowania wodoru. Dla potrzeb floty wodorowych Solarisów będzie tam tankowany sprężony wodór H35 pod ciśnieniem 350 bar.

Źródło: Dopravný podnik Bratislava

Zobacz także
– Pierwszy autobus na wodór w Polsce od Solaris dla MZK Konin
– Stacja wodoru Konin, ul. Poznańska – wodór H70 700 bar
– Stacje wodorowe w Polsce – planowane lokalizacje