Autobusy na wodór w Polsce – pierwszy dla Konina od Solaris

Wodór napędzi w Koninie autobus marki Solaris. Z początkiem czerwca 2021 poznaliśmy oferentów przetargu na dzierżawę autobusu wodorowego dla MZK Konin. Jedyną ofertę na kwotę 2,916 mln zł złożył Solaris z autobusem Urbino 12 Hydrogen. Autobus na jednym tankowaniu wodoru ma przejechać 400 kilometrów, a spalanie wodoru ma wynieść nie więcej niż 10 kg wodoru na 100 kilometrów.

Przetarg na autobus wodorowy w Koninie jest dość nietypowy jak na polskie warunki, gdyż dotyczy 4 letniej dzierżawy pojazdu. MZK Konin oczekiwał auta, które będzie miało nie więcej niż 6 miesięcy i 500 km przebiegu. Jedyna oferta przewiduje użyczenie autobusu Solaris Urbino 12 Hydrogen. Solaris oczekuje za 4 letnią dzierżawę kwoty 2,916 mln zł brutto. Oferta prawdopodobnie zostanie zaakceptowana, gdyż mieści się w budżecie MZK Konin. Przewoźnik wskazał, że na ten cel chce wydać 3,075 mln zł brutto. Autobus ma być dostarczony w ciągu 12 miesięcy.

Autobus wodorowy będzie wyposażony w ogniwa paliwowe Ballard, a w zbiornikach zmieści nieco ponad 30 kg wodoru. Zbiorniki na wodór H70 mają mieć pojemność wodną 1400 L. Ogniwo paliwowe ma mieć moc co najmniej 70 kW. Silnik lub silniki elektryczne mają mieć 150 kW mocy i możliwość odzysku energii w czasie hamowania. Pracę systemu będzie stabilizować bateria litowo jonowa o pojemności co najmniej 29 kWh.

Źródło: MZK Konin

Zobacz także
– MZK Konin ogłosił przetarg na dzierżawę autobusu na wodór
– Stacja wodoru Konin, ul. Poznańska – wodór H70 700 bar
– Stacje wodorowe w Polsce – planowane lokalizacje