Pierwszy autobus na wodór w Polsce trafi do Konina w 2022 roku

Autobus na wodór w pierwszej kolejności będzie eksploatowany przez MZK Konin. Miejski przewoźnik z Konina ogłosił przetarg na 4 letnią dzierżawę autobusu z ogniwem wodorowym. Autobus na wodór ma mieć 12 metrów długości, ogniwo paliwowe o mocy 70 kW i zbiorniki na 30 kg wodoru. MZK Konin planuje, że nowy autobus na wodór wyruszy na trasy w II kwartale 2022 roku.

Zamówienie na autobus wodorowy to efekt prac Wielkopolskiej Doliny Wodorowej, gdzie oprócz nowych pojazdów na wodór pojawią się także stacje tankowania wodoru. Stacja tankowania wodorem udostępni ZE PAK na ul. Poznańskiej. Zachęcone tym faktem MZK Konin postanowiło o dzierżawie autobusu z ogniwami paliwowymi na okres 4 lat. Pierwszy autobus na wodór ma mieć 12 metrów długości i pomieścić 60 osób, w tym 26 na miejscach siedzących. Autobus nie musi być całkiem nowy – powinien być nie starszy niż 6 miesięcy i mieć przebieg nie większy niż 500 kilometrów. Producent autobusu ma również udostępnić części oraz dokonać autoryzacji serwisu do obsługi autobusu wodorowego. Pewne doświadczenia w tym zakresie wniosły testy autobusu Solaris Urbino 12 Hydrogen, które były prowadzone w Koninie w styczniu 2021 roku.

Wodór zatankowany do autobusu ma starczyć na przejechanie co najmniej 300 kilometrów. Określono bowiem pojemność zbiorników na wodór na 30 kg, a maksymalne spalanie wodoru na 10 kg/100 kilometrów. Zbiorniki na wodór H70 mają mieć pojemność wodną 1400 L. Ogniwo paliwowe ma mieć moc co najmniej 70 kW. Silnik lub silniki elektryczne mają mieć 150 kW mocy i możliwość odzysku energii w czasie hamowania. Pracę systemu będzie stabilizować bateria litowo jonowa o pojemności co najmniej 29 kWh. Na pokładzie autobusu znajdą się wszelkie nowoczesne udogodnienia, jak niska podłoga, klimatyzacja czy system informacji pasażerskiej. MZK Konin szacuje, że koszt autobusu wyniesie ok. 703 tys. Euro (ok. 3,2 mln złotych).

Źródło: MZK Konin

Zobacz także
– Stacja wodoru Konin, ul. Poznańska – wodór H70 700 bar
– Produkcja wodoru i tankowanie aut wodorowych w Koninie od ZE PAK
– Stacje wodorowe w Polsce – planowane lokalizacje