Tankowanie wodoru w Koninie – ul. Poznańska i 700 bar

Stacja tankowania wodoru w Koninie będzie pierwszym stałym punktem napełniania wodoru w Polsce. Jak wynika z materiałów publikowanych na początku marca 2021, stacja wodorowa będzie zbudowana na ul. Poznańskiej przy Przedsiębiorstwie Wodociągów i Kanalizacji. Na stacji będzie można tankować auta z ogniwem wodorowym pod ciśnieniem 700 bar, a pierwsze wodorowe auta do tankowania to Toyota Mirai.

Instalacja tankowania wodorem zamówiona przez ZE PAK jest już zamówiona i opłacona. Firma czeka obecnie na zgodę na posadowienie stacji wodorowej w Koninie. Okazuje się, że lokalizacja tankowania wodoru to ul. Poznańska przy PWiK (Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji). Stacja wodorowa będzie więc dobrze położona względem autostrady A2 (8,7 km od węzła Modła), przy drodze krajowej 92 (dawna „krajowa 2”). Na stacji będzie można na pewno tankować wodór H70 (ciśnienie 700 bar) do aut z ogniwem paliwowym. Prawdopodobnie dostępny będzie także wodór H30 (ciśnienie 300 bar). W pierwszej kolejności stacja będzie tankować auta osobowe Toyota Mirai. Firmy związane z ZE PAK zamówiły bowiem 40 aut wodorowych od firmy Toyota.

Wodór dla stacji w Koninie zapewni elektrolizer budowany na terenie ZE PAK na terenie Elektrowni Konin. Wytwórnia wodoru będzie posiadała elektrolizer PEM o mocy 2,5 MW. Będzie on dostarczał 1 tonę zielonego wodoru na dobę. Wodór będzie produkowany z całkowicie odnawialnej energii pochodzącej z nieopodal położonej farmy fotowoltaicznej. Budowa infrastruktury wodorowej w Koninie wpisuje się w programy Czysta Polska grupy firm Polsat oraz Wielkopolska Dolina Energii.

Źródło: naszemiasto.pl

Zobacz także
– Produkcja wodoru i tankowanie aut wodorowych w Koninie od ZE PAK
– Stacja wodór Warszawa – Prądzyńskiego
– Stacje wodorowe w Polsce – planowane lokalizacje