Silnik na wodór od Westport Fuel Systems dla Scania

Silnik spalinowy zasilany wodorem od Westport Fuel Systems będzie montowany w ciężarówkach Scania. Napęd wodorowy od Westport będzie bazował na technologii HPDI 2.0, znanej m.in. z silników LNG w Volvo FH 460. Silnik diesla Scania z instalacją gazową HPDI 2.0 przeszedł pozytywnie testy na hamowni i obecnie znajduje się na próbach w testowych ciężarówkach. Nad silnikami spalinowymi na wodór pracują obecnie także MAN i Keyou.

Silnik wodorowy H2-HPDI od Westport powinien być niezwykle atrakcyjny. Przy niemal zerowej emisji gazów cieplarnianych będzie znacznie tańszy niż ogniwami paliwowe czy napęd elektryczny. Może być z powodzeniem stosowany w ciężkich pojazdach ciężarowych, a także w aplikacjach górniczych, transporcie morskim i kolei. Scania do tej pory w testowych ciężarówkach wykorzystywała ogniwa paliwowe firmy Cummins. Nad silnikami zasilanymi wodorem pracuje także siostrzana spółka z koncernu – firma MAN.

Instalacje wodorowe od Westport wykorzystują wydajność, moc, trwałość i niezawodności silników wysokoprężnych. Westport nie ukrywa, że technologia wymaga jeszcze udoskonalenia, jednak wstępne wyniki testów są bardzo zachęcające. Dowodzi to wszechstronności systemu HPDI (High Pressure Diesel Injection) do wykorzystania szeregu paliw gazowych i zapewnienia długoterminowej strategii redukcji emisji dwutlenku węgla.

Napęd wodorowy w silniku Scania zapewni pełen moment obrotowy i moc znamionową. Udowodniły to pierwsze testy po kilku godzinach od pomyślnego uruchomienia w historii silnika HPDI pracującego na wodorze. Testy napędu wodorowego Scania / Westport na hamowni potwierdzają symulacje spalania, wykazując potencjał spalania wodoru i wydajność porównywalną z ogniwami paliwowymi w zastosowaniach wymagających dużych obciążeń. Niezwykle ważnym atutem jest wykorzystanie obecnego łańcucha dostaw dla silników spalinowych Scania. Dzięki temu Scania i inni producenci OEM nie muszą mierzyć się z głębokimi zmianami w wytwarzaniu pojazdów i budowaniu nowych łańcuchów dostaw. Rozwój wodorowego HPDI jest w toku, a wyniki techniczne zostaną szerzej zaprezentowane na Vienna Motor Symposium, które odbędzie się w dniach 29-30 kwietnia 2021 r.

Źródło: Westport Fuel Systems, Scania

Zobacz także
– Silnik na wodór od MAN jest testowany w Niemczech
– Scania korzysta z ogniw wodorowych Cummins
– Ciężarówki na wodór – katalog