Mercedes Actros NGT na CNG jako śmieciarka w Niemczech

Mercedes Actros na gaz ziemny zadebiutował na niemieckim rynku. Firma komunalna Schallmoser z okolic Monachium zakupiła z poczatkiem 2021 roku Actrosa NGT 2530 do swojej floty. Auto dołączyło do innego auta na gaz ziemny marki Mercedes – Econic NGT 2830. Śmieciarki są zasilane wyłącznie biogazem (bioCNG), dzięki czemu paliwo nie jest obciążone opłatą od emisji dwutlenku węgla.

Mercedes Econic NGT 2830 we flocie Schallmoser (źródło: Schallmoser)

Śmieciarki na gaz ziemny we flocie Schallmoser są używane od 2019 roku. Pierwszym autem na biometan był Econic NGT. W czasie dwóch lat eksploatacji firma dokładnie rozpracowała zasięgi, eksploatację silnika i miejsca tankowania CNG. Nowy Actros NGT jest kolejnym krokiem ku gazomobilności i zeroemisyjności. Ze względu na ekologiczny wizerunek Schallmoser tankuje wyłącznie czysty biogaz – 100% bioCNG. Dzięki temu metan jest tańszy w zakupie, bo czysty biogaz nie jest obłożony podatkiem od emisji CO2 jak zwykły gaz ziemny. Dzięki zasilaniu gazem ziemnym auto nie musi płacić także opłat drogowych MAUT.

Mercedes Actros NGT został zaprezentowany w 2019 roku wraz z modernizacją modelu. Actros na gaz ziemny zasilany jest silnikiem M 936 G o pojemności 7,7 litra. Gazowy silnik ma 6-cylindrów i trafia także do modelu Econic NGT oraz autobusów Citaro NGT i Connecto NGT. Silnik gazowy Mercedes rozwija moc 302 KM (222 kW) i dostarcza 1200 Nm momentu obrotowego. Gaz ziemny jest tankowany do 8 zbiorników o łącznej pojemności wodnej 980 litrów. Pozwala to zmieścić około 200 m3 gazu ziemnego (ok. 150 kg).

Źródło: Schallmoser

Zobacz także
– Katalog autobusów CNG
– Mercedes Actros NGT 1830 – dane katologowe
Ciężarówki zasilane CNG i LNG – oferta na rynku