Wodór dla MZK Konin dostarczy ZE PAK

Dostawy wodoru dla Miejskiego Zakładu Komunikacji w Koninie dostarczy ZE PAK. Pod koniec grudnia 2021 miejski przewoźnik rozstrzygnął przetarg na dostawy wodoru. ZE PAK zapewni dostawy paliwa wodorowego do pierwszego autobusu na wodór w Polsce przez okres 2 lat. Początek dostaw wodoru w lipcu 2022 roku.

Kontrakt na dostawy wodoru udało się rozstrzygnąć w drugim postępowaniu, gdzie okres realizacji dostaw skrócono z 4 do 2 lat. Dzięki temu udało się zmieścić w budżecie zamawiającego, który ustalony był na 2 mln złotych. Zwycięska oferta ZE PAK z Konina została wyceniona na 1,55 mln złotych. Druga oferta w postępowaniu ze strony SES Hydrogen z Gdańska wynosiła 1,95 mln złotych. Dostawy wodoru dla MZK Konin ruszą w lipcu 2022 roku.

Paliwo wodorowe dla MZK Konin będzie wykorzystywane do napędu autobusu Solaris Urbino 12 Hydrogen. Miejski przewoźnik w czerwcu 2021 wybrał Solarisa jako dzierżawcę autobusu na wodór przez okres 4 lat, począwszy od połowy 2022 roku. Koszt dzierżawy wyceniono na 2,9 mln złotych brutto. Solaris Urbino 12 Hydrogen w MZK Konin będzie pierwszym w Polsce regularnie eksploatowanym autobusem na wodór.

Źródło: MZK Konin

Zobacz także
– MZK Konin wydzierżawi autobus na wodór od Solaris
– Stacja wodoru Konin, ul. Poznańska – wodór H70 700 bar
– Stacje wodorowe w Polsce – planowane lokalizacje